Stavba kokpitu – první výsledky

V předchozím článku jsem psal o tom, že jsem si začal stavět novou hračku. Jedná se o velký projekt, jehož realizace bude trvat hodně dlouho. Vydal jsem se totiž tou cestou, že komponenty si budu z velké části vyrábět sám (hlavně elektroniku). Abych si ověřil koncepci, začal jsem stavět část kokpitu, která nevyžaduje nějaké složité stavební úpravy, protože ji je možné používat jako, řekněme, stand-alone zařízení.

Pedestal, jak se ono zařízení jmenuje, je soubor zařízení, které slouží pro komunikaci (vysílačky) a navigaci. Samozřejmě na pedestalu jsou i jiné zařízení, ale teď vás s tím nebudu zatěžovat. Pro první verzi pedestalu jsem se rozhodl vyrobit tyto zařízení:

  • COM1, COM2 – Ovládání komunikačního zařízení (vysílačky).
  • NAV1, NAV2 – Ovládání navigačního zařízení
  • Audio panel 1,2 – Voliče výstupu do sluchátek z COM, NAV apod.
  • Odpovídač – Ovládání odpovídače a TCAS
  • Osvětlení – Ovládání osvětlení kokpitu a panelů přístrojů

Na následujícím obrázku jsem červeně vyznačil, které zařízení mám v plánu během následujících pár dní vyrobit:

Jako první zařízení, jsem si vybral panel odpovídače (transponder, XPDR). To je zařízení, které informuje své okolí o výšce, směru a rychlosti, kterou letí. Aby bylo možné letadlo identifikovat, obdrží jako součást letového povolení tzv. SQUAWK kód. Jedná se o čtveřicí čísel od 0 do 7, které se nastavuje právě na tomto panelu odpovídače. Zároveň se na tomto panelu nastavuje režim systému TCAS, což je systém, který má za úkol zabránit střetu svou letadel.

Panel se tedy skládá z displeje, voliče SQUAWK, režimu TCASu a dalších pár tlačítek a přepínačů. Mě se zatím podařilo vytvořit řadič displeje proto jsem neváhal a rovnou jsem osadil desku odpovídače displejem a připojil jej k řadiči displeje. Zaroveň jsem desku začal osazovat ledkami pro podsvícení a dalšími ovládacími prvky.

Co dále? Musím připravit a oživit IO desku pro připojení vstupů, počkat, než mi z ciziny dorazí voliče frevence (rotary-switch), protože v u nás je není možné sehnat (nebo jsem je neuměl sehnat?). Mezitím mi snad dorazí z výroby vlastní „krabice“ pedestalu a budu moci začít kompletovat.

A na závěr otázka – ví někdo z Vás, co to znamená, když se na odpovídačí nastaví kód, který je nastavený na předchozím obrázku? Odpovídejte pomocí komentářů…

2 odpovědi na “Stavba kokpitu – první výsledky”

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..