Váš košík je aktuálně prázdný!
Recenze: Chytré hodinky Pebble
Před týdnem mi konečně domů dorazily hodinky Pebble. Projekt, který jsem, stejně jako desetisíce jiných, objevil na Kickstarteru před více než rokem. Koncept hodine, které jsou jakousi prodlouženou rukou mobilního telefonu mě okamžitě zaujal a já přispěl projektu Pebble částkou 150 dolarů a těšil se na to, až hodinky budu nosit na svém zápěstí. Celý koncept vyvolal nejen u mě obrovské očekávání. Po týdnu používání jsem se rozhodl sepsat recenzi.
Vytvořit chytré hodinky se snaží hromada výrobců. Nekterým se to daří lépe a některým hůře. U Pebble na to šli trochu jinak. Hodinky jsou v podstatě pouze externí zobrazovací jednotkou pro mobilní telefon a navíc umějí zobrazovat kolik je aktuálně hodin. Nic víc, nic míň. Faktem zůstává, že ve chvíli, kdy výrobce konečně uvolní SDK hodinek a bude možné vytvářet vlastní aplikace, hodinky se možná stanou nečím více. Další věcí, kterou celý koncept hodinek trpí jsou různá softwarová omezení operačních systémů mobilních telefonů, které zážitek z používání hodinek trochu kazí. Ale pojďme se na ne podívat podrobněji.
Design
Design na první pohled působí levným a strohým dojmem, který se na první pohled neliší od jiných levných digitálních hodinek. Celoplastová konstrukce, která je z vnější strany lesklá je okamžitě plná otisků prstů a pokud své hodinky nebudete pravidelně čistit, budou působit upatlaným dojmem, což jim na exkluzivitě nepřidá. Gumový pásek hodinek exkluzivnímu vzhledu také moc nepřidá.
Hodinky mají zaoblený tvar, který je doplněn o čtveřici tlačítek, kterými je možné hodinky ovládat. Na levém boku je tlačítko Zpět, kterým je zároveň možné aktivovat podsvícení displeje. Na straně druhé jsou tlačítka tři. Horní a dolní slouží o posun textu, popř. pohyb v menu nebo přepnutí typu zobrazovaného číselníku hodinek. Prostřední tlačítko slouží pro vstup do menu. Tlačítka jsou velká s dobře hmatatelná i po slepu. Na levé straně se, kromě tlačítka zpět, nacházejí ještě magnetické kontakty pro dobíjení, podobně jako u Mac booků je konektor MagSafe. Zde bych si dovolil výtku k síle použitých magnetů, která je nedostatečná a nabíjecí konektor se i při sebemenším pohybu hodinek odpojí.
Displej je černobílý a dobře čitelný. Proklamace, že se jedná o e-Paper displej je poněkud matoucí. Může totiž vyolat dojem, že se jedná o displej, který používají elektronické čtečky knih (např. Amazon Kindle). V Pebble je použit transreflektivní LCD displej. Ten je také dobře čitelný na slunci a spotřebu má minimální. O proti eInk technologii navíc umožňuje animaci a není potřeba při překreslování obnovit celý displej.
Přijemnou vecí je vestavěný akcelerometr, který v současnosti slouží pouze k aktivování podsvícení displeje pohybem rukou nebo klepnutím na displej hodinek. Potěší i vybrační motorek, který signalizuje příchozí hovory, SMS a podobně. Jen by na můj vkus mohl být jemnější. Přeci jen, zápěstí je dostatečně citlivé a nepotřebuji při každé SMS mít pocit, že se mi někdo snaží utrhnout ruku.
Spolupráce s telefonem
Pebble se vůči telefonu tváří jako klasické Bluetooth zařízení. A v tom je také kámen úrazu. Nevím, jak to funguje na Androidích telefonech, ale u iPhonu je nastavování spolupráce hodinek s telefonem hromada omezení a workaroundů. Aplikace Pebble, kterou je nutné nainstalovat v neumí zatím nic jiného než instalovat nové ciferníky a aktualizovat software hodinek. Vše ostatní je nutno provést ručně a troufám sí říci, že laik by s tím nemusí umět poradit. Zejména i pro to, že některé chování je úplně nestandardní.
Faktem je, že ty standarní notifikace, jako je příjem hovorů, SMS nebo iMessage, vše funguje korektně a správně. Když vám někdo volá, pohledem na hodinky zjistite kdo a pomocí příslušného tlačítka na hodinkách hovor můžete odmítnout nebo přijnout. To samé je se zprávami, které si můžete číst přímo na displeji hodinek. Pěkné.
U ostatních aplikací je to jinak. A bohužel horší. Obecně nastavování notifikací na hodinkách je v případě iOS řešeno jistým workaroundem, a to, že musíte vypnout a zapnout zobrazování notifikací na zamčené obrazovce, když máte připojené hodinky přes bluetooth. Pak vše funguje tak, jak má. Jenže pokud se hodinkami vzdálíte od telefonu a spojení mezi telefonem se přeruší, musíte toto kolečno pro všechny aplikace absolvovat znovu a znovu, kdykoliv se spojení přeruší. Opruz, který mě přestal okamžitě bavit. Abych byl fér, je potřeba se v tomto zastat Pebble. Jedná se o omezení operačního systému telefonu a nejšíš tedy neřešitelný problém.
A když už jsme u notifikací, je to ještě jedna věc. A tou je diakritika. Znaky s háčkem nebo čáskou se na displeji hodinek zobrazují jako čtverečky. Ale na to si už našinec muse chtě nechtě zvyknout.
Používání
K dílenskému zpracování jsem se už vyjádřil. Teď ještě ke gumovému pásku, který jsem už zmiňoval. Prostě není dobrý. Ruka se pod mín potí. Navíc je řemínek tak krátký, že ho musím mít zapnutý na předposlední dírce. Přeska, která pak má držet konec pásku tak, aby netrčel a nepřekážel, přestává plnit svou funkci.
Co je však dokonalé je to, kvůli čemu hodinky vznikly. Zobrazování notifikací z telefonu. Celý zažitek je pak umocněn v kombinaci s hands-free, kdy hovor můžete zvednout pomocí hodinek, SMS jízdenku revizorovi ukázat na hodinkách. Můžete si pouštět, přepínat a zastavovat muziku (aktuálně přehrávaná písnička se zobrazuje na displeji hodinek). Telefon má autonomní budík, který budí vybracemi. Výhodou je vodotěsnost hodinek do pěti atmosfér. Na potápění to není, ale zaplavat si do bazénu klidně. Fajn je také možnost měnit si ciferníky hodinek podle nálady a věřím, že až se uvolní SDK, spusta vývojářů (včetně mě) se pustí do vývoje aplikací, který umocní zážitek z používání hodinek. Potenciál ne nekonečný. Běžci, cyklisté, bruslaři. Ti všichni by ocenili mít aktuální informace o svém výkonu na svém zápěstí.
Výdrž baterií je podle výrobce týden. Já musel baterii nabíjet po čtyřech dnech. Výrobce však tvrdí, že se jedná o chybu ve firmware, a že ji opraví updatem. Kde jsem to jen už slyšel?
Závěrem
Na hodinky jsem si velice rychle zvykl a i přes některé omezení jsou skvělým doplňkem, díky kterému nebudete muset při každém zazvonění telefonu jej vytahovat z kapsy, ale jen pohledem na ruku zjistíte, jestli má smysl se v danou chvíli telefonem zabývat. Na škodu je jeho laciný vzhled (díky použítí lesklých plastů). Uvidíme, jak budou vypada barevné varialnty, ale obávám se, že lakovaný plast nebude o moc větší výhrou. Ovšem to, co se skrývá uvnitř plastového šasi, překoná veškeré nedostatky. Koupit, či nekoupit? Na tuhle otázku nelze jednoznačně odpovědět. Asi bych poradil počkat ještě pár měsící. Cena jistě půjde dolů, výrobce vychytá některé mouchy a začnou vznikat nové aplikace.
Pebble mají před sebou obrovský potenciál, ale i dlouhou cestu k dokonalosti. A já jsem rád, že jsem u toho díky Kickstarteru mohl být.
Categories:
Leave a Reply