Váš košík je aktuálně prázdný!
Pohodlný život s pistolí
Lépe zbraň mít a nepotřebovat, než jednou potřebovat a nemít. Tak zní stará pravda, kterou byste měli mít na paměti. Pořídili jste si zbrojní průkaz, vybrali jste si svou první střelnou zbraň pro sebeobranu. Nedává tedy moc smysl ji natrvalo uzavřít v trezoru. Jenže brzy nejspíš zjistíte, že pravidelné (a tím myslím pořád) nosení střelné zbraně vás může omezovat. V následujícím textu se proto zaměřím na to, jak si život se střelnou zbraní zařídit tak, aby vás neomezoval a vaše soužití bylo co možná nejpříjemnější.
Nejprve trochu více obecně. Ačkoliv se rozhodnete nosit svou zbraň vždy a všude, existují situace, kdy to nepůjde. Zaleží pak na vás, jestli svůj život přizpůsobíte tak, abyste mohli „nosit“ pořád nebo se prostě občas smíříte s tím, že vycházíte z domu „na lehko“.
Tak tedy kam za žádných okolností se zbraní nemůžete? Legislativa v tom má jasno. Vyhněte se soudům, policejním stanicím a dalším státním institucím. Zároveň legálně nesmíte být ozbrojen na veřejných shromážděních (bez souhlasu pořadatele). Do barů a restaurací, v případě, že plánujete konzumaci alkoholu, musíte také beze zbraně. Navíc některé kluby a bary podniky vám zůstanou zapovězeny, protože je tam vstup s jakoukoliv zbraní zakázaný.
Dokonce někteří zaměstnavatelé mohou v rámci pracovního řádu popřípadě jiné směrnice zamezit vstupu na pracoviště se zbraní. Tady se tak trochu pohybujeme v šedé zóně, protože takové nařízení sice nemá oporu v zákoně (zákon nošení zbraně umožňuje všude tam, kde to není zákonem zakázáno), ale zaměstnavatel s tím problem prostě mít může. To pak konečném důsledku může vést i k vyhazovu.
Pokud se rozhodnete pořídit si a nosit střelnou zbraň pro případ, že byste ji někdy potřebovali pro obranu sebe a svých blízkých, zaměřme se na to, jak na to.
V České republice je jediná možnost, jak střelnou zbraň pro svou obranu nosit, je skrytě. Obecně platí, že vaše zbraň musí být za všech okolností skryta pohledům vašeho okolí. Platí tedy, že v ideálním případě by nikdo neměl ani tušit, že jste odbrojeni. Když pak pominu legislativní stránku věci, tedy to, že skryté nošení nařizuje zákon, je skryté nošení vhodné i z taktického hlediska. Proč vaše okolí nemusí vědět o tom, že jste ozbrojený? Je to z těchto důvodů:
- Zbraň v lidech vzbuzuje určité obavy a mohlo by se stát, že vaše okolí se ve vaší ozbrojené společnosti bude cítit nepříjemně (i když by to mělo být spíš naopak 🙂 )
- Zbraně odedávna přitahují různé kriminální živly, kteří by rádi nelegálně získali zbraň – tu vaší!
- Připravíte se v případě střetu o moment překvapení, který poskytuje v boji taktickou výhodu.
Tolik tedy teorie a nyní se tedy k praktické stránce věci. Kromě zbraně potřebujete pár dalších drobností, bez kterých se neobejtete. Respektive ano, obejdete – můžete nosit svou pistoli tzv. „na mexicana“, tedy bez pouzdra za opaskem kalhot, ale bude trpět vaše zbraň, vy a z hlediska bezpečnosti na tom také nebudete úplně nejlépe.
Co tedy potřebujete?
- Zbraň – jaké překvapení, že?
- Kvalitní pouzdro – kvalitní pouzdro znamená, že vaše střelná zbraň bude vždy bezpečné uložena, nehrozí její ztráta ani to, že by nechtěně vystřelila. V pouzdře je navíc pistole ochráněna před tělesným potem, který žádné střelné zbrani nesvědčí.
- Kvalitní opasek – jedna z nejpodceňovanějších věcí. Kvalitní opasek je prostě nezbytnost a na následujících řádcích
Toto je tedy nezbytné minimum, bez kterého však bude pravidelné nošení střelné zbraně velmi nepohodlné.
Na obrázku je vyfoceno vše, co pravidelně nosím, když opouštím domov. Pojďme se tedy krátce podívat na to, co osobně považuji za nezbytnosti, které je vhodné mít neustále při sobě.
- Nůž – malý zavíraci nožík, který se hodí na všechno. Nemám švýcarák – je velký, těžký a jako nůž nepatří mezi špičku. Mám prostě rád jednoúčelové věci, které ale svou práci dělají skvěle.
- Klíče od auta – autem jezdím skoro všude, takže bez klíčů od auta nevycházím.
- USB flash disk – nosím miniaturní celokovový Kingston o kapacitě 32GB. Mám na něm skeny důležitých dokumentů a pár dalších dokumentů (zálohu mého poznámkového bloku, který mám na svém Synology s tagem „know-how“).
- Zapalovač – netřeba komentář
- Glock 19 – nosím prakticky všude, výjimku tvoří jen to, když jdu někam, kde budu konzumovat alkohol.
- Náhradní zásobník – nosím také skoro pořád. Prostě u zásobníku ve zbrani se může cokoliv rozbít a náhradní zásobník je jistota. Zejména v situaci, když už bych musel zbraň v sebeobraně vytáhnout, se porucha stáva fatální.
- Doklady – doklady, nějaká hotovost a kreditky určitě nikoho nepřekvapí.
Na první pohled se může zdát, že se jedná o celkem dost věcí, a že mohou být na obtíž, přesto je možné tyto věci pohodlně nosit v kapsách kalhot a zbraň v pouzdru.
Pouzdro na zbraň
Pouzdro na zbraň je hned po zbrani tou nejdůležitější součástí vaší výstroje. Bezpečně uložená zbraň v pouzdře, které chrání spoušť a brání zbrani ve vypadnutí z pouzdra je naprostou nutností.
Nekupujte nekvalitní látková pouzdra! Osobně je považuji za vyhozené peníze a navíc jsou nebezpečné. Během chvilky si určitě sami vygooglíte, co se může stát. A co nechcete, aby se stalo právě vám.
Dobrou volbou jsou kvalitní kydexová pouzdra. Kydex je slitina plastů extrudovaná ze speciální směsi akrylového polyvinylchloridu. Jedná se o termoplastický materiál, který po zahřátí na tvarovací teplotu neztrácí zcela svůj tvar, ale měkne, čímž umožňuje snadné tvarování. Díky těmto svým vlastnostem se používá právěna výrobu pouzder zbraní nebo na pochvy nožů. Kydexové pouzdro se vyrábí vždy pro specifický model zbraně. Díky tomu vaše zbraň bude bezpečně umístěna za vaším opaskem bez rizika nechtěného výstřelu nebo její ztráty.
Pokud bych mohl doporučit výrobce, určitě bych doporučil se podívat se na stránky českého výrobce Šakal shop. Vyrábí kvalitní kydexová pouzdra pro obrovskou škálu zbraní a způsobu nošení. Jsou pohodlná a bezpečná a určitě stojí za pozornost. Dalším výrobcem, který opět nabízí velmi kvalitní pouzdra na zbraně, je RH Holsters. Opět velice kvalitní výrobky, navíc v celé škále typů a barev.
Cenově se kvalitní kydexová pouzdra pohybují, podle typu konstrukce, mezi 1.500,- až 3.000,- korunami.
Kvalitní opasek
Bez kvalitního opasku nikdy nebude nošení vaší zbraně pohodlné a bezpečné. Co to vlastně znamená „kvalitní opasek“? Jeho výběr zavisí na primárně na způsobu vašeho oblékání.
Pokud je vaším stylem, řekněme, spíše civilní styl oblékání nebo dokonce nějaká forma „busines stylu“ (košile, sako), určitě sáhněte po koženém opasku. Ale pozor. Nemůžete si koupit obyčejný kožený opasek z výprodeje, ale opravdu po nějakém „heavy-dutty“ pásku. Prošíváném a ideálně dvouvrstvém. Problém je totiž ten, že kůže, ostatně jako každý přírodní materiál, se jistým způsobem přizpůsobuje jejímu namáhání, kdy nosíte za opaskem minimálně kilovou zátěž. U pásků, které nejsou určeny pro tento účel dochází k jejich vytahování a postupné degradaci jejich funkce. Dalším slabým místem často bývá přeska opasku, která při takovém namáhání ráda praská. Speciální opasky na zbraně pak přesku vyrábějí z pevnějších materiálů.
Ti, kteří dávají přednost spíše sportovnějšímu typu oblékání, by mohli ocenit jiný typ opasku. Souhrnně se nazývají taktické opasky. Většinou bývají vyrobeny z nylonu, což je velice pevný materiál. Nepotřebuje tolik údržby jako kožený pásek a obecně bývá levnější.
Jak tedy poznat, zda můj opasek je opravdu kvalitní a vhodný na denní nošení zbraně? Na první pohled jej poznáte tak, že je opravdu tvrdý, nekroutí se a pokud jej sundáte z kalhot, stale drží tvar kruhu. Nezasvecený člověk by řekl, že je ten pásek „nepoddajný“, „tvrdý“ a „neskladný“ takže na nic. Jenže to je přesně to, co potřebujeme! Další testem, ve kterém by měl váš opasek obstát, je to, že pokud se na zapnutý opasek pověsíte, měl by bez problému unést váhu dospělého člověka.
Kvalita ovšem něco stojí a odolný kožený opasek na zbraně nekoupíte pod 2.500,- korun. Nylonové začínají na patnácti stovkách.
Kam s tím?
Apendix? Nebo třetí hodina? Nebo dokonce „small of the back“? Outside nebo inside waist band? Že nechápete? To je v pořádku, vysvětlíme si to. Jedná se o slangové výrazy, které popisují umístění pouzdra vaší zbraně na opasku a tedy to, kde budete mít umístěnou vaši pistoli nebo revolver, když vyjdete do ulice.
Máme kvalitní opasek a pouzdro. Pravděpodobně jste si při nákupu pouzdra vyzkoušeli, že vám je pohodlné. Vyzkoušejte si teď všechny možné polohy vaší zbraně.
Základ je tedy rozhodnout se, jak svou zbraň budete nosit. Základní rozdělení je, jestli pouzdro budete mít za opaskem (outside waist band – OWB) nebo za pasem kalhot (inside waist band – IWB). Pro skryté nošení určitě dopuručuji nosit vaši zbraň IWB, tedy za kalhotami, kdy je prakticky celá zbraň schována a jste díky tomu schopni nosit i celkem rozměrné zbraně.
Já osobně prakticky výhradně chodím s pouzdrem typu IWB, který, coby levák, nosím na „osmé hodině“, tedy vlevo, mírně vzadu. Je to pohodlné pro většinu činností, které provozuji, včetně řízení auta. Ti, kteří mají štíhlejší postavu pak mohou vyzkoušet tzv. appendix carry. Tedy nošení zbraně vpředu, praváci tam, kde se nachází jejích slepé střevo, leváci na druhé straně.
Říká se, že obrázek vydá za tisíc slov, proto na následujícím obrázku naleznete znázorněné obecně neojoblíbenější pozice zbraně za opaskem pro umístění zbraně (pro leváky, logicky, platí to samé, ale zrcadlově převrácené).
Úplně jsem vynechal alternativní způsoby jako je například nošení zbraně na kotníku nebo na stehně. Důvody pro to mám dva. Ten první je ten, že nemám s takovým způbem nošení zkušenost a ten druhý je ten, že se jedná o alternativu, které musíte přizpůsobit své oblékání a druh, nebo spíš velikost, zbraně.
Stejně tak se omlouvám milým čtenářkám, které by mohly mít pocit, že je vynechávám. Není tomu tak a v následujících řádcích se budu věnovat právě jim. I když většina těchto rad je aplikovatelná i pro ženy, je zde několik specifik. Vzhledem k faktu, že ženy jsou obyčejně drobnějšího vzrůstu, je na to potřeba pamatovat při výběru vaší střelné zbraně. Určitě volte kompaktnější modely nebo ještě lépe sub-compakty. Dále je potřeba se zamyslet nad oblékáním, protože například v těsně upnutých džínech zbraň prostě neschováte. Ale nevěšte hlavu! Pozice „na slepáku je pro vás velmi použitelnou volbou.
Stejně tak, v případě, že nosíte sukni, je pouzdro připnuté na vnitřní straně stehna skvělou možností. Nebo slyšeli jste už o podprsenkouvém pouzdru?
Každopádně si vyzkoušejte více pouzder a pozic. Určitě neskončitě u jediného a váš styl se bude postupně vylepšovat k dokonalosti.
Další kategorií pouzder jsou podpažní a taktická pouzdra. Taktická pouzdra nedávají pro běžné nošení mimo střelnici moc smysl (i když najdou se jedinci, kteří taková pouzdra nosí). Co se podpažních pouzdrer týče, nemám je osobně moc rád a proto jsem je moc nezkoušel. Proto vám nebudu s jejich výběrem radit. Jediné, co vám můžu doporučit je, abyste měli na podpažním pouzdře tzv. protiváhu, tedy závaží, na druhé straně, které vyvažuje celé pouzdro, které pak dobře sedí. Každopadně zkoušejte a nedejte na mě, každý jsme jiný!
Oblečení
Nedílnou součástí skrytého nošení zbraně je také vaše oblečení. Je to logické, právě oblečení bude vaši zbraň ukrývat před nepovolanými zraky vašeho okolí. Ale pozor, ačkoliv váš oděv musí ukrývat vaši zbraň, nesmí bránit k jejímu snadnému přístupu! Prostě, není nic smutnějšího, když v kritické situaci se ke zbrani nedostanete díky zaseknutému zipu.
Pro naše účely budeme předpokládat civilní oblečení, taktické kalhoty a maskáče si necháme na střelnici nebo do lesa. Pokud tedy budeme uvažovat džíny, triko nebo košili a nejakou vrchní vrstvu, potřebujete určitě volnější oděv, pod který vše schováte. Vyvarujte se světlých barev, pod kterými zbraň, obvykle černá, prosvítá. Stejně tak jemné materiály nejsou vhodné, rády přilnou k tělu zbraně a zbraň je pak snadno viditelná i přes oděv (jedná se o takzvaný printing).
Vhodnými jsou naopak tmavší svršky, ideálně s nějakým nenápadným vzorem, který má schopnost rozbít kontury těla zbraně, rýsující se pod oblečením. Stejně tak je vhodnější, aby svrchní část oblečení byla trochu delší a zakryla pistoli při vašem běžném pohybu.
Časem určitě vypozorujete, kdy vám může činit potíže skryté nošení zbraně a postupně se, buď naučíte s tím pracovat, nebo něco změníte.
Pro mě je například kritické vystupování z auta, kdy se zadní část oblečení vyhrne a pistole pak čouhá. Nicméně to je věc zvyku, naučil jsem se postupně, že v těchto situacích si automaticky opravím své oblečení a po čase mi to už ani nepřijde a dělám to automaticky.
Na druhou stranu není potřeba být paranoidní a bát se, že „mi něco bude čouhat“. Lidé nejsou pozorní a málokdy si všimnou kousku „černého cosi“. A pokud ano, že by se jednalo o střelnou zbraň je ani nenapadne. Tím neříkám, aby vám koukala celá pažba pistole, ale pokud se vám trochu vyhrne košile nebo triko, není třeba panikařit.
Co nedělat
Na závěr se ještě krátce pozastavím nad tím, co byste neměli dělat, pokud zrovna „nosíte“. Jsou to hloupé zvyky, plynoucí z nezkušenosti a občas z pocitu, že nošením zbraně děláte něco špatného.
Přestaňte osahávat svou zbraň
Když půjdu po ulici, s největší pravděpodobností velice snadno odhalím ozbrojeného člověka, aniž bych viděl jeho zbraň. Je to proto, že řada lidí má tendenci neustále kontrolovat, zda jim jejich pistole někam neutekla. Jednoduše neustále kradmým dotykem kontrolují zbraň v holsteru.
Jenže! Pokud používáte kvalitní pouzdro a kvalitní opasek, není možné, aby vám zbraň někam sama utekla! Prostě jste ráno vstali, vyndali zbraň (ideálně) z trezoru, nabili a vložili do pouzdra. A tam zůstane až do chvíle, kdy půjdete spát. Naprosto iracionální chování, kterého se dopouští naprostá většina držitelů střelných zbraní.
Takže ještě jednou: přestaňte osahávat svout zbraň. Vážně to nedělejte.
Upravování na veřejnosti
Oproti osahávání zbraně a kontrolování, že tam stále je, tenhle zlozvyk přichází zejména v situacích, kdy vaše pouzdro nedrží dostatečně pevně na místě, máte na sobe nepadnoucí oblečení, popřípadě nosíte nekvalitní opasek. A nebo kombinace všeho. Pak se totiž snadno stane to, že se pouzdro se zbraní nějakým způsobem posune a vy ho budete potřebovat usadit zpět na místo. Jenže dělat to na veřejnosti není nejlepší nápad. Takové upravování a nastavování celkem přiláká pozornost, o kterou určitě nestojíte.
Takže pokud se vám něco takového stane, zalezte si někam, kde nebude na vás vidět. Kabinka toalet nebo převlékací kabinka v obchoďáku je určitě dobrou volbou. Dejte si ale pozor, aby tam nebyly bezpečnostní kamery a byli jste skryti před nepovolanými zraky.
A hned druhý den vyřešte příčinu. Kupte si pořádný pásek, pouzdro nebo lépe padnoucí oblečení!
Nošení jen občas
Už jsme si řekli, že svou zbraň byste měli nosi konzistentně a určitě není rozumné nosit zbraň jen občas. Je to stejné jako s bezpečnostním pasem v autě. Ten také nezapínate jen když si myslíte, že by se mohlo něco stát, ale zapnete si jej vždy než někam vyjedete (tedy aspoň si to myslím).
A stejný přístup byste měli aplikovat na váš způsob nošení zbraně. Prostě nikdy nevíte, kdy budete svou zbraň potřebovat. A je úplně jedno, jestli pojedete do vyhlášené no-go zóny nebo přes ulici koupit rohlíky.
Nehoda se prostě může stát kdykoliv a kdekoliv a proto je dobré být vždy připraven.
Mějte prostě na paměti, že
…je lepší zbraň mít a nikdy nepotřebovat, než jednou sakra potřebovat a nemít…
Comments
14 komentářů: „Pohodlný život s pistolí“
Pěkný článek ;). Osobně teda nemám zbroják, takže využívám jen plynovku. Včera mi konečně dorazilo pouzdro pro skryté nošení a je fakt super. Pouzdro co jsem míval na vnější straně opasku mi překáželo, šlo vidět a nemohl jsem sedět v autě. Nyní nosím (dva dny) pouzdro pro skryté nošení vpravo trochu vzadu a ani v autě o zbrani nevím. Samozřejmě se dost přehlíží skupina s plynovkami. Jinak mám u sebe vždy 21″ obušek kalený ESP a zbraň beru bohužel jen občas. Sice na to upozorňuješ, že buď vždy nebo vůbec, ale já přesto zbraň mám jako doplněk obušku a beru ji jen pokud jdu ven na veřejnost. Pokud jen ráno jedu autem do práce a z práce zase zpět a vím, že nikam chodit nebudu mezi tím, tak ji neberu. Navíc netuším jak by to bral zaměstnavatel.
Diky za komentar – co se noseni plynovky tyce. Osobne mam k plynovkam neduveru zejmena v tom, ze plynovka vs. pistole jsou nevyrovnane zbrane, ale na pohled vypadaji stejne. Jinymi slovy vytaseni neletalni zbrane (plynovky) opravnuje protistranu strilet. Navic ne vzdy je plynovka ucinna a pak by to mohlo byt fatalni.
Jinak, co se tyce toho „noseni vzdy nebo nikdy“ – porad mas u sebe alespon ten obusek, ktery je velmi ucinna zbran.
Premyslel jsi nad porizenim ZP a ostre zbrane? Kdyz uz nosis plynovku, coz je vzdy lepsi nez nic, nemusel by to byt takovy problem prejit na „plnotucnou“ zbran.
plynova zbran je vyhoda v nevyhode. Ma sice odstrašující ucinek, protože se delaji vždy presne kopie pravých zbrani. Problém muze nastat ve vyhrocene situaci, kdy vytahnete vasi pln. pistoli, tak konflikt, který by mozna max. skončil jen beznou kratkou bitkou dvou na sebe nastvanych maniku muze skoncit uplne jinak. a to tak, ze pokud ten druhy v takovemto ohrozeni vytahne pak pravou zbran, bude-li jejím nositelem, tak je vam vase plynovka naprosto k nicemu.
mit tedy plyn. pistoli není vždy vyhoda.
Dobrý den Jiří,
úplně jste vynechal etuje, tašky, ledvinky a batohy.Sám občas nosím Falco etuji. Tasení není tak rychlé jako z bočního pouzdra, ale je to vyváženo pohodlím a absolutním skrytím zbraně.
DanielZdravím Danieli, diky za komentar.
K Tve pripomince: Vynechal a to z celkem jednoduchého důvodu – nemám s nimi žádnou zkušenost.
Kazdopadne, co se ledvinek a batohu tyce, mam k tomu jeden poznatek: ackoliv se zda zbran naprosto skryta, clovek, ktery tomu rozumi, na prvni pohled identifikuje ledvinku nebo batoh na zbran. Takze z hlediska zakona se zbran muze jevit jako skryta, ale z taktickeho hlediska skryta proste neni. Dalsi vec je, ze batoh muzu nekde odlozit a zapomenout.
Nevnucuji nikomu svuj pohled a vzhledem k mym omezenym praktickym zkusenostem, jsem to do clanku neuvadel.
Ledvinka je v parných létech naprosto super, používám už několik let. Tašky přes rameno jsem zkoušel, ale to mě nevyhovuje z důvodu malého kontaktu se zbraní a navíc houpající se taška omezuje pohyb.
Zdravím. Dobře napsaný
Moc pěkný článek. Jsem žena a chci mít svou zbraň stále u sebe, ALE u nás prostě pro ženu v podstatě nic k sehnání není. Vaše obrázky jsou super, ale poraďte mi, kde koupit stehenní pouzdro nebo to apendix. Skutečně ke kostýmku skoro není řešení.
Děkuji
MonikaZdravím Vás Moniko, díky za pochvalu. Předně je potřeba vzít v úvahu celou řadu podrobností, protože univerzální rada neexistuje. Vstupují do toho faktory jako tělesná konstituce (tvar postavy, výška, šířka boků…), jakou zbraň chcete nosit (compact, sub-compact, full size)…
Bohužel pro ženy není moc dobrých pouzder na českém trhu a většinou je je potřeba objednávat v zahraničí, ale dá se to. Inspiraci doporučuji hledat na tomto webu. Je to specializovaný obchod pro ženy, kde si určite dokážete vybrat. Držím palce, ať si vyberete.
Moc děkuji za odkaz, mají tam fakt super věci, ALE bohužel mimo USA neposílají. Takže zase nic. No nakonec si asi budu muset něco spíchnout sama, to je fakt neuvěřitelné. U nás se prostě o ženy se zbraní vůbec nikdo nezajímá.
A co nějaký ten elastický opasek na tělo, dělá je třeba Falco ?
Dobrý den. Pravděpodobně budete chtít zbraň co nejvíce skrýt s ohledem na outfit. Doporučuji zakoupit obrannou pistoli velikosti subcompact a podle toho pouzdro. Nejlépe boční nebo apendix. Nejnenapadnejší je vnitřní pouzdro. Pro Vás nejlépe dojít do prodejny nechat si poradit s výběrem zbraně pouzdra, popř vyzkoušet na místě nošení a typ pouzdra. On není rozdíl mezitím, jestli nosí zbraň chlap, nebo žena. Oba mají obdobné požadavky, možná s tím rozdílem že chlap vezme volné triko a je mu to fuk, ale žena v šatech to má složitější. Ještě jsem si vzpomněl na elastické pásy přez břicho s kapsami na zbraň a zásobníky. To ale nevím jak komfortně se to nosí a jak se z toho tasí.. .ale existuje to a je to velmi nenápadné.
Dobrý den,
Prosím, jaký model pouzdra používáte vy? Děkuji.Dobrý den,
jaké IWB pouzdro prosím používáte vy? Hybridní nebo klasické a s jakým uchycením na opasek?
Děkuji.
Leave a Reply