O čem je myslivost doopravdy?

„Myslivci se zajímají jen o svůj plný mrazák.“ „Je zázrak potkat střízlivého myslivce.“ „Myslivci jsou na nic, když propukla epidemie afrického moru prasat, musela to nakonec vyřešit armáda!“ Tyto a spoustu dalších argumentů jsem si vyslechl na adresu českých myslivců. V dnešním článku se pokusím alespoň některé z těchto argumentů vyvrátit, ale hlavně se pokusím přestavit myslivost v úplně jiném světle. Ve světle, kde jsou střelné zbraně až na posledním místě. Že myslivost, kde jsou střelné zbraně až na posledním místě, je nesmysl? Ne tak docela.

Myslivost je nádherný koníček, avšak nezasvěcenému se může zdát, že se kolem myslivosti pohybuje častokrát zvláštní sorta podivínů, kteří jsou svému okolí nebezpeční. Možná je to tím, že myslivci mezi sebou mluví zvláštním jazykem, navenek působí nepřístupně a odtažitě a dokonce si dovolují na své spoluobčany zvednout hlas nebo je dokonce vyhnat z lesa, protože oni si tam chtějí jít zastřílet. Navíc v novinách se to hemží články o tom, jak „zase“ nějaký myslivec postřelil svého kolegu nebo nedejbože civilistu. A vůbec, co je to za zábavu, střílet ona „roztomilá srnčátka“ nebo ty „ťuťuňuňu koloušky“?

Nic z toho všeho není vzdálenější od pravdy. Myslivost je primárně o chovu zvěře. Věc se má tak, že prostor naší země je velmi omezený a bez rozumné regulace a podpory volně žijící zvěře bychom žádnou zvěř neměli.

Nechci se pouštět do žádných složitých rozborů, protože se na to jednak necítím dostatečně zkušený a druhak, není to podstatné pro pochopení tématu. Co je však zřejmé, že omezený prostor umožňuje se uživit pouze omezené velikosti populace. Pokud bude počet jedinců větší než úživné možnosti jejich životního prostoru, populace začne strádat. Bohužel neplatí, že se velikost populaci nějak zázračně dostane na rovnovážný stav, takhle to v přírodě neexistuje. Začně se totiž dít to, že jednotlivé kusy budou mnohem slabší, náchylnější k nemocem a degenerativním onemocněním. Mnohem snadněji budou podléhat predátorům a s největší pravděpodobností by došlo k jejich vyhubení. Vlastně už dnes by volně žijící zvěř na našem území nebyla schopna přežít bez naší pomoci.

A proto jsou ty ti „zpropadení“ myslivci. Ale než se do toho ponoříme hlouběji, pojďme si nejprve trochu probrat teze z úvodu článku.

Myslivci se zajímají jen o svůj plný mrazák

Kéž by to tak bylo! Ale trochu seriozněji. Je fér přiznat, že myslivec měl, má a bude mít přístup k levné divočině. Není však pravdou, že pokud myslivec střelí kus zvěře, tak si jej může nechat, protože platí, že ulovená zvěřina je vždy majetkem uživateli honitby, což je ve většině případů nějaký myslivecký spolek. Tento spolek pak musí zabezpečit provoz této honitby, a tyto povinnosti jsou definovány přímo zákonem.

A není jich málo: uživatelé polních honiteb jsou povinni pečovat o zakládání remízků a jiných vhodných úkrytů pro zvěř a uživatelé lesních honiteb o zakládání políček, jsou povinni provést po oznámení vlastníků, popřípadě nájemců honebních pozemků potřebná opatření k záchraně zvěře, jsou povinni provádět v době nouze dostupná a přiměřená opatření k záchraně zvěře, zejména ve spojitosti se záplavami, povodněmi, lesními požáry a extrémně vysokou sněhovou pokrývkou, provozovat krmelce, zásypy, slaniska a napajedla a v době nouze zvěř řádně přikrmovat.

Průměrný myslivec tráví desítky až stovky hodin ročně péči o myslivecká zařízení a pokud má štěstí, spolek mu proplatí alespoň materiál, použitý na výstavbu.

V takovém stavu jsem před pár týdny našel „svůj“ krmelec, který je potřeba opravit.

A takhle to vypadá po opravě:

To není celé, přes léto je potřeba během sucha zase zajistit dostatek vody v napaječkách, protože řada potoků u nás přes léto vysychá a zvěř nemá dostatek vody, kterou logicky potřebuje.

Je zázrak potkat střízlivého myslivce

Já bych to otočil. Já osobně jsem se nikdy nepotkal s myslivcem na lovu, který by byl pod vlivem alkoholu. Je potřeba si uvědomit, že pokud by byl myslivec se zbraní přistižen pod vlivem akoholu, znamenalo by to pro něj ztrátu zbrojního průkazu a tedy ukončení kariéry myslivce, protože ať se nám to líbí nebo ne, střelba je neoddělitelnou součástí práce myslivce.

Navíc, všechny společné lovy (hony, naháňky) jsou dopředu nahlášené a policie o nich ví. Není pak výjimkou, že se na zahájení dostaví příslušníci policie s alkotesterem a každému účastníkovi dají dýchnout. Dokonce není neobvyklé, že policie příjede do lesa a dá dýchnout účastníkům lovu přímo na místě.

Netvrdím, že neexistují výjimky, ale i tak věřím, že riziko ztráty zbrojního průkazu je dost velkým strašákem, aby se po lesích pohybovali houfy podnapilých myslivců.

Myslivci jsou na nic, když propukla epidemie afrického moru prasat, musela to nakonec vyřešit armáda!

Tento argument, ač docela častý, považuji za podpásovku. Proč?

Epidemie AMP patřila mezi extrémní nákazy a bohužel nebylo v silách myslivců ji zvládnout. Je potřeba si uvědomit, že myslivce myslivost neživí, musejí chodit do práce, i když vím o spoustě těch, kteří si na to brali svou dovolenou.

Dalším aspektem je to, že nákazu se podařilo izolovat i díky tomu, že se nejvíce zasažené oblasti začaly oplocovat. To opět není možné zvládnout prostředky místních mysliveckých spolků. Finančně, lidkými zdroji, ale ani legislativně.

A v neposlední řadě bylo nasazení policejních odstřelovačů nutné z důvodu, že nejlepší doba pro lov prasat je v noci, kdy je jejich největší aktivita. Problém je v tom, že myslivec v té době lovit nesměl (povolená doba lovu je hodinu před východem až hodinu po západu slunce). A i kdyby mohl de jure lovit i v noci, není to snadné, neboť v noci je co? V noci je tma. Držitelé zbrojního průkazu již tuší, ale pro ostatní bych ocitoval ustanovení zákona o střelných zbraních a střelivu, konkrétně §4, který hovoří o zakázaných zbraních, střelivu a doplňcích zbraně: c,2) doplňky zbraní zaměřovače zbraní konstruované na principu noktovizorů. Jinými slovy je možné notktovizor (puškohled s nočním viděním) získat pouze tak, že myslivec zažádá na policii o udělení výjimky na tento doplněk, zaplatí správní poplatek ve výši 1000,- Kč a policie tuto žádost zamítne. Výsledkem tedy bylo, že myslivci nemohli v noci lovit a proto bylo potřeba povolat policisty, kteří notkovizory, světe div se, mají.

Od té doby se sice situace změnila, policie začala myslivcům udělovat výjimky na notktovizor a navíc na trhu se objevila řada velmi zajímavých doplňků, jako jsou termovize, digitální zaměřovače, které zákon nereguluje a jsou tedy legální. Pokrok prostě nelze zastavit.

Pomohlo by to podobné epidemii a byli bychom jako myslivci schopni problém vyřešit nyní už sami? Nemyslím si. Myslivci jsou tu na podporu chovu volně žijící zvěře v běžných podmínkách a řadu problému umíme vyřešit bez intervence státu. Jakmile se však situace vymkne, je potřeba povolat ozbrojené složky, které si všichni platíme, poskytujeme jim trénink a materiální vybavení.

Co říci závěrem? Myslivost má na našem území dlouhou tradici a patří sem. Díky myslivcům můžete v lese nebo na poli potkat volně žijící zvěř, pozorovat ji a těšit se z její krásy. Tak jako já.

7 odpovědí na “O čem je myslivost doopravdy?”

 1. Čistě pro pořádek bych poznamenal, že přístroje pro noční vidění (myslím teď ty nezakazované ne-noktovizorové) se neobjevily až epidemii moru a tedy není pravda, že situaci bylo nutné řešit s pomocí policejních ostřelovačů proto, že by myslivci neměli dovoleno používat noční vidění (a tedy lovit v noci). Tím neříkám, že tam nebyly jiné relevantní důvody, jen to, že tenhle to být nemohl.

  1. Máš pravdu, akorát mám pocit, že ty digitály před třemi lety nestály za nic – měli malé rozlišení a docela vysokou latenci. Teprve modely z posledního cca roku-dvou mi přijdou rozumně použitelné.

 2. A mozna jeste jeden postreh, tentokrat daleko kontroverznejsi. Myslivcum tezko nekdo „odpare“, ze jsou privilegovanou skupinou. Soukromych spolku s pravem prolomit vlastnicke pravo tak zasadnim zpusobem jako to mohou delat (a delaji) myslivci opravdu neni mnoho. Pritom tenhle koncept prisel az s „lidovou myslivosti“ – takze bude tezke tvrdit, ze tak je to nutne, protoze jinak to nejde. Majitele luk a lesu maji spoustu povinnosti, ktere jim zakon uklada plnit. A jsou mezi nimi i takove, na ktere je treba mit zvlastni kvalifikaci, takze majitel si casto musi nekoho zjednat – a musi si ho najit a vybrat sam. Pece o zver ma ale zcela jiny rezim – k te je shledan majitel az natolik nezpusobilym, ze ji nejenze nesmi zajistovat sam, ale nemuze mluvit ani do toho, kdo ji na jeho majetku bude vykonavat. Takze mu na jeho majetku podnika privilegovany spolek na jehoz vyber i fungovani ma efektivne nulovy vliv. To neni situace, kdy se lze divit, ze ne kazdy ma myslivce rad. Kdo ma zajem o privilegia, ktera se s clenstvim v mysliveckem spolku poji, musi nest i negativa, vcetne toho, ze ne kazdy je ma v oblibe. Nakonec, nikdo neni nucen myslivcem byt.

  1. S nekterymi vecmi souhlasim, nikdo nikoho skutecne nenuti byt myslivcem.(Ja jim nejsem, muj otec vsak ano a pohybuji se kolem myslivcu,ale i jinych spolku celkem hodne, tak jak je na dedine zvykem (dobrovolni hasici atd…))
   Mozna je to skutecne privilegovana skupina lidi, stejne jako podle me jine spolky jako, mladi/stari,matky,deti,ekoteroristi,slunickari,cyklisti, ridici,pejskari, kocickari, politici…
   Asi chapes kam tim mirim.
   Nekteri lide skutecne maji o myslivcich spatne mineni, treba napriklad proto, ze je „hnal z lesa“.
   Kdyz ale o tomto zazitku rikaji svemu okoli, uz se nezmini, ze nechali volne pobihat okolo psa bez nahubku, ktery jim utekl dal, nez aby ho dokazali ohlidat a ovlivnit co pes dela a ten nahanel zver.
   Navic tak jako napriklad na silnici ridici vs cykliste jsou i myslivci jen lide a i mezi nimi se najdou idioti, stejne jako v bezne populaci.

   To co pises „Takze mu na jeho majetku podnika privilegovany spolek na jehoz vyber i fungovani ma efektivne nulovy vliv.“ nemuze byt pravde vzdalenejsi.

   Bud ucelove lzes, nebo prekrucujes pravdu, nebo nemas kompletni a validni informace.
   Honitba u beznych spolku je totiz v pronajmu na dobu urcitou.

   Za me je to jenom zavist.

  2. Nesouhlasim – spolek si pravo vykonu myslivosti pronajima od majitele. Navic majitel ma pravo vykonu myslivosti v honitbe, ve ktere je jeho pozemek soucasti – jak pred casem judikoval ustavni soud. Kazdopadne rozumny majitel polnosti nebo lesa ma myslivce rad 🙂

   1. Spolek si pravo vykonu myslivosti nepronajima od majitele pozemku, ale od honebniho spolecenstva. A to i v pripade, ze majitel neni jeho clenem (a §27 odst. 1 veta druha je velmi dobrym duvodem jim nebyt). To vy oba preci dobre vite – zakon o Myslivosti znate stejne dobre jako ja.

    Nekazme si vecer spory, ktere stejne nemohou vest k zadne zmene. Vyjadrit na webu myslivce nedostatecne nadseni z existence lidove myslivosti bylo ode me rozumne asi stejne, jako bych v kotli Sparty kritizoval Spartu.

    A tak se nemuzu divit, ze mi Martin dobromyslne objasnuje, ze mam odlisne stanovisko jen proto, ze jsem pomyleny nestastnik (ledaze jsem parchant, ktery lze ucelove), zatimco Krata se omezil na proste konstatovani, ze nejsem rozumny.

    Patri mi to. Ve Spartanskym kotli bych nejspis dopadnul daleko hur …

 3. Souhlasím – pojďme se, prosím, vrátit na racionální rovinu. Na hádky a osobní napadání určitě jsou vhodnější jiné weby než tenhle 🙂

  Samozřejmě, že vím, jak jsou vztahy mezi MS, HS a majitelem – není úplně pravdou, že mezi myslivci a majitelem musí být nutně HS (to platí jen v případě, že je honitba rozprostřená přes pozemky více majitelů – opět zjednodušuji). Když si myslivecký spolek pronajme honitbu přímo od LČR, žádné HS se zřizovat nemusí.

  A proč jsem napsal, že každý rozumný majitel polí nebo lesa by měl mít myslivce rát je to, že bez myslivců by škody způsobené na jeho businesu byly hodně vysoké a problémy, které myslivci „zadarmo“ pro zemědělce řeší jinak efektivně řešitelné nejsou. Navíc myslivci jsou odpovědni za škody způsobené zvěří a dokonce jsou povinni škodu majiteli pozemku kompenzovat.

  A poslední poznámka – myslivost osobně považuji za hodně přínosné nejen pro mě, ale zejména pro celou společnost. Kdybych tomu nevěřil, zůstanu u poplatkového lovu a mám neskutečně více volného času.

  A možná jedna osobní k DL – Tvých častých komentářů si vážím, považuji. I když často mám trochu jiný názor, respektuji – i ten výše. Jo a taky děkuji za factcheck 🙂

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..