Minule jsem zde psal o sporu vývojářů linuxového MPlayeru a stolním DivX přehrávačem Kiss (stejnojmenné firmy). MPlayer tvrdí, že jejich kod byl zneužit právě při výrobě přehrávače Kiss a tím byla porušena licence GPL.
Vývoj MPlayeru byl zahájen malou skupinou Madarských programátoru zhruba před třemi lety. Gabucino tiskový mluvčí programátorů MPlayera, uvedl: “Potřebovali jsme program, který by umožnoval přehrávání multimedií pod Linuxem, ale nebyli jsme spokojeni se stávajícími alternativami. Tak jsme si prostě napsali svoji vlastní.”
Mplayer dosáhl vysokého uznání v rámci komunity Open Source. Gabucino hlavně zdůrazňuje stabilitu přehrávače a shopnost přehrát až neuvěřitejné množství různých formátů multimediálních souborů jako hlavní z mnoha výhod.
“Problémy se společností Kiss Technology začaly, když si koupil nový DVD přehrávač Dánské společnosti. Pro zábavu svých kolegů programátorů se začal zabývat softwarem v tomto přehrávači, nazývaným firmware, a porovnávat jej s vlastním kódem MPlayeru. Ten byl k velkému překvapení až nápadně podobný.
Proto se na firmware přehrávače podívali podrobněji a to co zjistili, je nemile překvapilo,” uvedl Gabucino, “Myslím si, že je normální, když si vývojáři půjčují otevřený kód, protože jsou líní, psát to sami. Dříve, kdy si vývojáři psali veškerý kód sami, měli s tím mnoho problémů, které jim Open Source Software usnadňuje. Věřím tomu, že existují stovky případů, kdy vývojáři použili náš kód a my o tom ani nevíme, ale v tomto případě, někdo vydělává na naší práci, a to se nám prostě nelíbí.”
Vývojáři MPlayeru zveřejnili obvinění, že kód publikovaný na jejich stránkách se shoduje minimálně ve dvou částech s kódem v přehrávači Kiss. Podle Gabucina je mnoho podobností s jejich produktem a je nemyslitelné, že by to byla náhoda. Za normálních okolností je kód, který vytvoří dva různí programátoři natolik odlišný, že je shodnost krajně podezřelá. Je zřejmé, že Kiss technology obchoduje s kradeným zbožím.
GPL nebo-li Všeobecná veřejná licence, pod kterou je MPlayer uvolněn a je všeobecné použivaná u svobobného softwaru, poskytuje uživatelům jak jistá práva, tak i určité povinnosti. Jednoduče řečeno, je možné vzít si kód Mplayeru a vyvíjet jej a publikovat dále. Jen by výsledky práce měly být zase vráceny zpět komunitě. Ale v tomto případě se tak nestalo. Proto vývojáři v čele s Gabucinim požadují, aby Kiss Technology zastavila vývoj softwaru použitém v jejich DVD přehrávači a zároveň po nich požadují, aby začali plně dodržovat licenci GPL.
Společnost Kiss Technology zprvu vůbec na obvinění nereagovala, ale po tom, co tento příběh získal šírší publicitu v různých mediích na Internetu a diskusních forech, začala se společnost tímto případem zabývat. Naskýtají se dvě základní otázky: Je opravdu ve firmwaru Kiss obsažen kód MPlayeru a jak na něj byla aplikována licence Open Souce Softwaru. Zvlášť zajímavé je, jak se společnost staví k obvinění, že ve svých výrobcích používá kradený software. Výkonný ředitel Peter Wilmar Christensen všechny obvinění popírá a uvádí: “DVD přehrávač Kiss je vyvinut na upravené verzi Linuxu, která byla uvolněna a je možné si ji stáhnou pro vlastní použití. Kiss Technology prohlašuje, že veškeré programové vybavení na aplikační úrovni, které umožňuje přehrávání muziky a videa je jejich vlastní a není proto nutné jej uvolňovat pod jakoukoliv svobodnou licencí.
Dále Christensen uvádí: “Musím říct, že veškerá obvinění se nezakládají na pravdě. Široce jsme se zabývali tím, zda není náš software v kolizi s GPL, a zda v našem softwaru není požito nic, co by nás nutilo náš software uvolnit. Na našich DVD přehrávačích běží Linux, který je licencovám pod GNU/GPL. Je možné si jej stáhnou pro vlastní použití. Naopak aplikační vrstva, je již proprietární řešení vyvinuté naší společností a volně dostupná není. My nepoužíváme MPlayer. Máme vlastní přehrávač.Přehrávač jako je například Real Player, Windows Media Player slouží přehrávání filmů. Toto je i základní vlastnost našeho přehrávače-jejiná společná vlastnost o které víme je shopnost přehrávat široké množství multimediálních formátů.”
Zajímavé, že? Tak komu tedy věřit? Na jednu stranu madarští vývojáři uvádějí, že našli kod, který je shodný s kodem v Kissu a svá tvrzení dokládají a na straně druhé to Kiss vehementně popírá. Uvídíme, jak vše dopadne. Diskuze přenášená danským rádiem je vskutku zajímavá a zájemcům doporučuji si ji přečíst. Zajímavé jsou i Gabuciniho a Christensenovo komentáře (hlavně jak Gabucino srovnává Kiss s SCO ). Budu se tomuto tématu nadále věnovat a rád vám přinesu nové informace.
Více informací se dozvíte přímo na stránkách MPlayeru