Mobilní operátoři žalují!

Na českém mobilním trhu se přihodila zvláštní věc. Všichni operátoři změnili své VOP (Všeobecné obchodní podmínky), kde došlo k několika podstatným změnám. Když pominu ty, o kterých se mluví dostatečně hlasitě, najdou se změny, o kterých nikdo nemluví, málokdo o nich ví.

Oč se jedná? Všichni tři operátoři se stali členy sdružení SOLUS, což je sdružení, které provozuje databází notorických dlužníků. Princip je takový, že v případě, že se klient člena dostane do platební neschopnosti a přestane platit například splátky úvěru, banka (věřitel) jej zařadí do této databáze a ostatní členové ví, že tento klient má problémy se splácením a tím chrání své investice. Celkem ušlechtilý pokus a v principu proti němu nic nemám (až na pár vyjímek, jako je třeba skutečnost, že výmaz z této evidence se provede až tři roky poté, co je jeho dluh splacen). Osobně jsem podepsal smlouvu na kontokorentní úvěr, kde je napsáno, že v případě, když nebudu platit své splátky včas, můžu se dostat na tuto „černou listinu“.

Co mi ovšem vadí, je skutečnost, že se svým operátorem jsem žádnou takovou skutečnost nesjednal a operátor přesto změnou svých podmínek prosadil svou. A to i přesto, že se v době podpisu smlouvy zavázal, že mé osobní údaje neposkytne třetí osobě. No nic, říkám si – operátor má právo jednostranně změnit své VOP a pokud proti tomu nezašle klient nesouhlas, nové obchodní podmínky vstupují v platnost

Když jsem zjistil, že operátoři se stali členy sdružení SOLUS, říkal jsem si, že se na to zeptám svého operátora. Slečna operátorka byla evidentně „mimo mísu“ a nepřetržitě mlžila a tvrdila, že nic takového není pravda kdesi cosi. A opravdu. O nových VOP, které mají začít platit 1.11.2005, není nikde ani zmínka. Po chvilce pátrání jsem je nalezl: Zde se píše:
Proč stávající Všeobecné podmínky měníme? Nové Všeobecné podmínky jsme sestavili hlavně kvůli novému zákonu č. 127/2005 Sb. o elektronických komunikacích a kvůli několika dalším prováděcím předpisům, které samozřejmě musíme zohlednit. Zároveň jsme se rozhodli zlepšit vaši informovanost o vašich právech a některých Oskarových postupech.

A zmíka o tom, že by existoval nejaký článek 7.8? Ne! Co se vůbec v tomto článku uvádí?
[…]
Zákazník souhlasí s tím, že Oskar může předat jeho osobní údaje třetím subjektům za účelem hodnocení platební historie zákazníka a vytváření registrů s tím souvisejících. Zákazník zejména souhlasí s tím, že Oskar je oprávněn v případě existence dlužné částky předat jeho osobní údaje (včetně rodného čísla a informace o rozsahu porušení smluvních povinností a následné platební morálce) sdružení SOLUS (IČ: 69346925) za účelem vedení databáze dlužníků s tím, že toto sdružení je oprávněno údaje o zákazníkovi zpřístupnit členům SOLUSu za účelem ověřování platební historie zákazníka.
[…]

A jak jsou na tom ostatní operátoři? Naprosto stejně. Jen si trošku pospíšili a nové VOP zavedli již 1.9.2005. Kdo mě ovšem nadzvedl ze židle byl operátor T-Mobile. Proč? Posuďte sami. Zkuste tyto nové a platné obchodní podmínky na jejich webu najít…. Nejde to? Trošku pomůžu: Najdete je zde. A nyní v tomto dokumentu zkuste najít článek, kde se t-mobile zmiňuje o tom, že by si vyhrazovali právo zařadit svého klienta do této databáze. Jo a ještě malá nápověda: hledejte to nejmenší a nejméně čitelnější písmo.

Operátory jsem obeslal emailem se žádostí o jejich vyjádření. Moc nevěřím tomu, že mi odepíší…

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..