Konec Světa namodro

Český Telecom oznámil, že k 31. lednu končí s provozováním serveru Svět Namodro, od zítřka tedy již nebudou na Světě vycházet žádné články. Ale navíc, od 25. února bude server vypnutý úplně, po tomto datu se nebude již možné dostat ani ke starším článkům.
Na úvodní stránce serveru Svět namodro se objevilo následující prohlášení:Vážení čtenáři Světa Namodro,

ke dni 1. 2. 2003 bude ukončeno vydávání internetového magazínu o informačních technologiích Svět Namodro. Tento krok souvisí se změnou portálových služeb poskytovaných společností ČESKÝ TELECOM, a.s.

Rádi bychom poděkovali všem čtenářům Světa Namodro za trvalou podporu. Věříme, že jste na našich stránkách nalézali užitečné i zábavné informace ze světa počítačových technologií.

Archiv článků zůstane čtenářům k dispozici až do 25. února 2003.

Děkujeme Vám za přízeň

Redakce Světa Namodro

Co dodat? Snad jen zatlačit slzu dojetí… Pravdou je, že server poslední dobou stále více upadával, úroven článků byla nižší a nižší.

Největší pád úrovně serveru jsem zaznamenal v době, kdy odešel otec a zakladatel Světa namodro Daniel Dočekal.

Škoda je také to, že se ztratí i archív webu, kde je přeci jen dost kvalitního materiálu. Mirroring webu není možný z důvodu dodržování copyrightu, i když jsem se setkal s právním názorem, že:
[…]
Myšlenky a názory jsou zadarmo. Jejich publikování uz ne. Ale ten, kdo se stará zadarmo o publikování nárok na autorské práva ztrácí v momentě, kdy se o tok elektronů přestane starat. Takže autorské prava CTc k většině článkům nikdy neexistovali a zanikají přesne 25. února. Příspěvky, které mají přetrvat, musí vyjít v tištěné podobě ve vydavatelství, které bude existovat jestě minimálně po dobu deseti let.
[…]

Co tedy z výše citovaného textu vyplývá? Pokud CTc autorům neplatil za publikaci článků, právo na copyright ztrácí právě v okamžiku vypnutí serveru. Co jsem se doslechl, společnost MIA platila za články pouze těm autorům, se kterými měla uzavřenou smlouvu o publikaci, takže na webu je mnoho „free“ článků, ale jak se dají poznat? Netuším.

Myslím si, že je škoda, když umírají české publikační servery, protože pak se stále více přiblížíme ekvivalentu těchto serverů z papírového světa, kdy zde bude jeden vydavatel, jeden názor a jedna pravda. A to je věc, kterou si z celého srdce nepřeji.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..