Kiss technology krade?

Tak jsem se někde dočetl, že se společnost Kiss Technology až přespříliš “inspirovala” populárním přehrávačem multimedií pro Linuxové operační systémy, který se jmenuje MPlayer.

Společnost Kiss Technology se zabývá vývojem stolních DVD a DivX přehrávačů. Jejich “vnitřnosti” jsou založeny na bázi nějakého Linuxu a můžu říct, že se jedná o opravdu dotažený kousek “vybavení domácnosti”. Vše vypadá v pořádku, takže kde je tedy probhlém?

Problém je v tom, že Kiss technology si pochopitelně svůj SW nenapsala sama, ale použila již existující programové vybavení. At už se jedná o operační systém tak i přehrávač multimedií. Že si vývojáři Kiss vybrali MPlayer, není nic překvapujícího. Podle mě totiž neexistuje lepší.

MPlayer vs. Kiss

Určitě je to pro vývojáře Mplayera velké zadostiučinění, že se jejich “dětátko” takhle masově používá. Jenže to, co by naštvalo asi každého, je to, že výrobce stolních přehrávačů tento software prostě ukradl. Nikde totiž neexistuje hláška o původních autorech programového vybavení. No a aby toho nebylo málo, výrobce ještě porušil licenci GNU/GPL a to tím, že neposkytl zdrojové kody od svého výrobku. Více informací (hlavně ty technické) se dozvíte na stránkách MPlayeru

A aby to nebylo úplně všechno, zjistilo se, že přehrávač KISS obsahuje i kod MAD (libmad) a opět bez zdrojáků a jakéhokoliv označení původního výrobce.

Nejsem z toho nadšený a doufám, že vývojáři MPlayera z toho vyvodí patřičné důsledky, protože I krádež myšlenky je krádež :smile:

Více informací: MPlayer

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..