Jak jsme dobývali Ameriku

V TopMonks bylo o prvopočátku dělat zajímavé a zábavné projekty. A to jak z hlediska technologického, tak i business problematikou, kterou bychom naším software měli pokrývat. Proto jsme naše snažení zaměřili převážně dvěma směry. Korporátní sféra, kde si vybíráme zákazníky, kteří nás postaví před zajímavé výzvy a hlavně nám umožní spolupracovat s nimi “po našem”. Vedle toho, masivně investujeme do začínajících startupů. Pokud se nám líbí myšlenka a nápad začínající společnosti, rádi jí za odpovídající podíl pomůžeme. Díky kombinaci práce na komerčních projektech a projektech pro startupy se nám perfektně daří namíchat koktejl zajímavých projektů a hlavně můžeme agilnost a lehkost vývoje z menších společností nenásilně přinášet našim korporátním zákazníkům.

Bohužel v naší kotlině se tolik zajímavých startupů, nevyskytuje, takže naše aktivity logicky směřovaly do zahranicí. Učili jsme se ve Švýcarsku a Německu. Proběhly první malé krůčky a první kontakty za mořem. První projekt “za mořem” byla práce pro nově vzniklou společnost, kde jsme začínali na zelené louce, vytvořili jsme hromadu prototypů a pomohli se zákazníkem vymyslet ideální řešení jejich problematiky. Učili jsme se, jak pracovat při devíti hodinovém časovém posunu a museli jsme se naučit efektivně komunikovat prostřednictvím různých systémů pro telekonference. Další v řadě byla už zavedená firma, zisková a prudce rostoucí. Tady to bylo relativně jednoduché, protože tento zákazník už outsourcoval práci napříč celým světem a prostě to uměl.

Pracovat coby banda anonymních programátorů pro firmy v USA není dnes žádná věda. Nosil bych dříví do lesa, kdybych tady vyjmenovával všechny portály, které nabízejí zprostředkování práce za mořem formou vzdálené spolupráce. Ale je tohle expanze? Není. Museli jsme to pojmout ve velkém stylu.

Umíme spolupracovat vzdáleně?

To je první podmínka pro spolupráci s klientem, který nesídlí v místě kde my. Naštěstí v TopMonks pracujeme vzdáleně od úplného počátku a defacto naši kolegové jsou roztroušeni po celé republice. Kromě Prahy máme pobočky v Hradci Králové, Ostravě, ale máme kolegy se severních, jižních a západních čech, kteří převážně pracují vzdáleně. A aby to nebylo tak jednoduché, plně podporujeme digitální nomádství, nedávno naše kolegyně byla na Bali a tento týden se vrátili dva naši vývojáři z měsíčního pobytu v Portugalsku. Takže ano, i když je to stále prostor pro zlepšení, remotní spolupráce nám jde.

Jsme zajímavým partnerem pro naše zákazníky?

Jsme dostatečně zajímavou společností pro spolupráci? Máme zajímavé referenční projekty? Máme dostatečně zkušený a spolehlivý tým, abychom byli schopni splnit požadavky našich budoucích zákazníků? To byly otázky, které mě zajímaly. Chtěl jsem věřit, že ano. První reakce našich potenciálních klientů však byly rozporuplné. Divný web, co jsme vlastně zač? Naprosto nečitelné co vlastně děláme. Udělali jsme nový web, kde jsme důraz dali na náš skvělý tým a zaměřili se na prezentaci portfolia, která bude snad brzy venku.

Sami to nezvládneme

Sebelepší tým a reference nás ale samy od sebe neprodají. Potřebovali jsme někoho, kdo nás bude zastupovat přímo v jámě lvové a zajistí nám lokální zastoupení. A tak jsme na konci loňského roku založili pobočku TopMonks, Inc. a získali pro spolupráci kolegu, který nám pomůže shánět nové zakázky, komunikovat se zákazníkem a pokryje projektovou administrativu.

Vzhůru do Sillicon Valey

Od počátku jsme chtěli, aby naše spolupráce fungovala na osobní úrovni. Nechtěli jsme se sice stěhovat do Ameriky, ale věděli jsme, že minimálně na začátku projektu je nezbytné, abychom se s našimi protějšky v USA potkali osobně a nějaký čas pracovali společně. Náš první projekt se připravoval několik týdnů než jsme dohodli podmínky. Poslední seznamovací konferenční cally a pak padlo rozhodnutí. “Jdeme do toho s vámi. Kdy přijedete?” Od rozhodnutí, že startujeme projekt do zahájení práce zbýval necelý týden. Rychle seznat letenky, domluvit si pronájem auta a zajistit ubytování. Plán byl takový, že já na projektu začnu coby architekt a pomůžu jim s přípravou a návrhem projektu. Další kolega se k nám připojí za pár dní. Zbytek týmu už nebude muset cestovat a přidá se do projektu po našem návratu zpět do ČR.

A bylo to. Seděl jsem v letadle, učil se novou technologii, kterou zákazník chtěl používat a těšil se na nové zkušenosti. Strávil jsem tam úžasné dva týdny a na projektu stále pracujeme. Potkal jsem tam hromadu zajímavých lidí, s místním kolegou jsme začali připravovat další projekty a aktuálně máme v chodu dva projekty, třetí připravujeme k vykopnutí a další projekty nás čekají.

Co dál? Viděli jste campus Apple? Něco takového nutně potřebujeme jako naše sídlo v křemíkovém údolí 🙂

Apple Campus
Apple Campus

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..