Jak je to doopravdy se společností MandrakeSoft?

Na internetu se objevili zvěsti, že společnost MandrakeSoft krachuje, obpůrci svobodného softwaru tvrdí, že takto dopadnou i ostatní společnosti kolem Linux a Free Softwaru obecně. Podívejme se společně na to jak to doopravdy je a co tvrdí zástupci společnosti MandrakeSoft.

27. ledna 2003 bylo od francouzského soudu obdrženo rozhodnutí, že spolecnost MandrakeSoft získala šestiměsíční ochrannou lhůtu, během níž je chráněna proti pohledávkám věřitelů. Tato lhůta slouží k tomu, aby se mohla společnost snažit najít obchodní model, který by společnosti umožnil pokračovat ve své další činnosti. Soud jmenoval správce, jehož ukolem bude pomoc společnosti během tohoto procesu.

„Společnost MandrakeSoft tyto zprávy považuje jako pozitivní a mělo by pomoci k tomu, aby se společnost posáhla pozitivního výsledku během tohoto procesu“, uvedl tiskový mluvčí společnosti.

Mluvčí společnosti MandrakeSoft ještě děkoval všem, kteří si podpořili společnost zakoupením krabicového balení systému Mandrake nebo zakoupením členství v MandrakeClubu. Mluvči společnosti přímo uvedl: „Vaše podpora umožňila, že společnost MandrakeSoft vstoupila do soudního řízení plna optimismu, že naše společnost opět získá silné postavení na trhu“

Osobně si myslím, že společnost Mandrake bude mít velký problém se znovu získáním nějakých hospodařských výsledků. Osobně vidím problém v tom, že komunita kolem Linuxu není zvyklá platit za software, který kupuje. Linux Mandrake je zaměřen právě na domácí uživatele, kde se ovšem setkává s nevelkou ochotou platit.

Dále se mezi uživateli objevuje názor, že by si klidně členství v klubu objednali, ale zdá se jim, že $60 za rok je hodně, a že by brali i nějaké minimální členství třeba za polovic.

Držme společnosti Mandrake palce, protože pokud se společnost opět postaví na nohy, bude to jen další důkaz toho, že model Open Source a Free software funguje. Pochopitelně nemám strach o budoucnosti samotné distribuce Mandrake. Pokud by došlo k nejhoršímu a MandrakeSoft by se položil, určitě by stovky vývojářů dále pokračovali na vývoji této bezesporu kvalitní distribuce, která jako první ukázala světu, že i správa počítače se systémem Linux může být jednoduchá a intuitivní…

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..