Busines ala Google aneb dobré zboží se prodává samo

Pokud navštívíte sídlo společnosti GoogleInc., zvedněte hlavu a podívejte se na obří displej nad recepcí. Zde se totiž obrovským tempem zobrazují texty a zlomky myšlenek, které právě teď hledají lidé z celého světa na www.google.com.

V okamžiku sklopení zraku od této uchvacující podívané si zákonitě musíte uvědomit, jak obrovského úspěchu Google dosáhl. Projekt dvou studentů ze Stanfordu byl zahájen teprve v roce 1998, ale již teď je čtvrtým nejnavštěvovanějším webem světa. Denně je zde zodpovězeno přes 150 milionů dotazů, které prohledávají databázi neuvěřitelných tří miliard stránek. Společnost je trvale v zisku a je nezávislá na kolísání reklamního trhu.

To, že šlo o genialní tah zakladatelů Sergeje Briana a Larryho Page není pochyb a bylo napsáno mnoho textu. Já bych se zaměřil spíše na to, že tohoto stavu bylo dosaženo bez marketingu ve smyslu nadlinkových aktivit – televizních reklam, bannerů apod. (napadá mě srovnání s Českým Telecome a jeho Quickem 😉 ).

Jak se jim to mohlo povést? Vzpomeňte si na to, kdo vám řekl o Googlu. Určitě to bylo na doporučení vašeho známého a ten se to zase dozvěděl od známého atd. Této metodě se říká word-of-mounth a Google ji zvládl naprosto brilantně.

A kdo stojí za tímto genialním marketingem? Je to žena. Jmenuje se Cindy McCaffrey a je šéfkou marketingu. Původně pracovala ve firmach jako je Apple nebo 3DO. V Googlu rozvinula umění word-of-mounth k naprosté dokonalosti a tak přestala být nutná jakákoliv reklama.

Tajemnstvím úspěchu je v tom, že naučila miliony webmasterů dělat reklamu Googlu, a to dobrovolně a na své náklady.

Nástrojem, který jí v tom pomáhá je například Page-Rank, který hodnotí význam webu podle toho, kolik se na něj odkazuje webu „od jinud“. Ambicí každého webmastera je to, být navrcholu.

To, že se do našeho slovníku dostali slova jako je googlování, google-bombing apod. jistě mluví samo za sebe. Ano Google je nádherným příkladem toho, že na Internetu se dá podnikat a co víc-vydělat peníze.

A co vy? Jaký používáte vyhledávač? Budu rád, když mi o tom povíte v anketě…

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..