Ach ta čeština!

Na českém webu se objevily zajímavé stránky. Jejich účelem je: “výroky a výkřiky ČSSD uvádět na pravou míru!“. Jejich autorem, resp. zřizovatelem je Cevro, alias Liberálně-konzervativní akademie (více informací třeba na Lupě). I nedalo mi to a tak jsem se do článků začetl. Když pominu informační hodotu, které je nulová, překvapilo mě množství gramatických chyb, které se na tom webu vyskytuje.

Za všechny uvádím příklad:
[…]
“Strýcovy Karlovy (zemědělec): spravedlivou soutěž se zemědělci z EU. Zachování rozsahu výroby v rámci kvotace EU. Zemědělství bude zachováno na celé ploše zemědělské půdy.”
[…]
Myslím si, že pokud se jakékoliv politické uskupení rozhodne kydat hnůj a špínu na ostatní, mělo by si nejprve zamést před vlastním prahem. Problémem zůstává, že spousta lidí žije v přesvědčení, že “ten internet” přežije vše, že správná gramatika je zbytečná a ten, kdo nalezne chybu v jeho textu je hnidopich, kterého nezajímá obsah, ale to, jestli autor nenapsal chybně i/y.

Co si o tom myslíte vy? Opravdu jsme na tom tak špatně, že nás nezajímá chybná gramatika? Budou jazykoví korektoři bez práce?

PS. Poznámka pro hnidopichy: Nejsem voličem ČSSD, KSČM a nejspíš ani ODS. Článek nevznikl z politických důvodů, ale proto, že se mi poslední dobou zdá, že naše úrověň psané, ale i mluvené češtiny upadá.

UPDATOVÁNO: Posílal jsem upozornění na tyto chyby provozovateli těchto stránek. Během cca hodiny mi odpověděli: “děkujeme za upozornění, chyba byla odstraněna.” Otázkou je, zda odstranili pouze tuto jedinou chybu nebo opravdu prošli a zkontrolovali vše.

Jedna odpověď na “Ach ta čeština!”

  1. Pane Kratochvíle, v článku máte překlep „hodotu“ namísto hodnotu, chybí Vám čárka před a tak, uvozovky na začátku mají být dole, před alias nemá být čárka, naopak před slovem hnidopich má být interpunkční čárka.
    Mějte se moc dobře. S pozdravem P. Bzenčík

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..