Váš košík je aktuálně prázdný!
Výběr první střelné zbraně pro sebeobranu
Konečně máme zbrojní průkaz a nyní je ta správná doba si pořídit svou první střelnou zbraň. Osobně doporučuji tento krok neuspěchat, střelné zbraně nejsou levnou záležitostí a bohužel neexistuje univerzální zbraň, která sedne úplně každému. V následujícím článku bych vám přesto rád dal pár rad, jak vybrat zbraň, která vám bude přínášet radost nejen při střebě.
V tomto článku budu předpokládat, že si plánujete, coby svou první zbraň, pořídit krátkou zbraň, tedy pistoli nebo revolver. Bývá to pro většinu střelců zbraň první volby, a to z mnoha důvodů, které nechci zbytečně dlouze rozebírat. Určitě jste již své rozhodnutí dávno udělali, takže své důvody máte.
Takže jak vybrat svou první pistoli nebo revolver? Asi nejzákladnějším kriteriem pro výběr zbraně je to, pro co chcete zbraň používat. Je to sebeobrana? Soutěžní střelba? Nebo si jen občas zajít na střelnici? Fajn. Jen ale počítejte s tím ve svém výběru. Já se v dnešním článku se zaměřím právě na výběr obranné zbraně.
Zbraň pro sebeobranu má, kromě jiného, jeden velmi důležitý parametr. Jak pohodlně se nosí, protože, pokud se rozhodnete vlastnit zbraň za účelem sebeobrany, musíte ji nosit neustále. V praxi totiž platí základní pravda, že „je lepší zbraň mít a nepotřebovat, než ji pak potřebovat a nemít“. Tedy svou zbraň budete mít neustále u sebe nebo spíš na sobě.
To se může stát nepohodlné, pokud si vyberete špatně. Nakonec taková zbraň zůstane zamčená v trezoru a z myšlenky vlastnit střelnou zbraň pro obranu sebe a svých blízkých se stanou občasné výlety na střelnici, kde vystřílíte pár nábojů a tím to skončí. Pamatujete na ono „mít a nepotřebovat“?
Takže jste pevně rozhodnuti svou zbraň nosit pro obranu sebe a své rodiny? Budete potřebovat zbraň takovou, která není zbytečně velká a má relativně malou hmotnost. S největší pravděpodobností budete sahat po zbraních kompaktní nebo dokonce sub-kompaktní velikosti, a to v závislosti na svých tělesných proporcích. A ano, jsou lidé, kteří mají své tělesné proporce takové, že by mohli nosit i zbraň plnohodnotné velikosti (full-size), já mezi ně patřím. Přesto jsem nakonec pro své EDC, tedy zbraň pro denní nošení, zvolil kompaktní velikost, kterou považuji za ideální kompromis mezi velikostí, hmotností, tedy pohodlností, a použitelností. Kdy použitelností je považováno její realné nasazení v případě sebeobrany.
Co je reálné nasazení? Jedná se o soubor parametrů a vlastností zbraně, které v krajním případě rozhodují o učinnosti jejího použití v rámci sebeobrany. Jedná se zejména o její ráži (a tím zastavující účinek), kapacitu zásobníku, přesnost a v neposlední řadě spolehlivost. To a dostatečný trénink je rozhodující v okamžiku, kdy dojde na nejhorší a zbraň budete muset použít.
Zvážit také budete muset druh zbraně. Revolver nebo pistole? Pro sebeobranu silně doporučuji zvolit pistoli. Ačkoliv je proti revolveru její konstrukce složitější a tedy je tam více věcí, které by se mohly pokazit, dnešní pistole si co do spolehlivosti s revolvery nic nemohou vyčítat. Jenže jednoduchost konstrukce je jediná deviza, kterou se revolver může chlubit. Protože výčet nevýhod je značný a kritický pro denní nošení a sebeobranu. Je to menší kapacita zásobníku, rozměry zbraně-šířka válce, složité přebíjení. Pokud máte jiný názor, rád si jej přečtu a budu něm diskutovat v komentářích.
Ráže zbraně
Ráže zbraně, tedy rozměry nábojů jsou velmi diskutovaným tématem. Někdy si říkám, že souboj „applistů“ a „androidistů“ je proti tomu jen drobné kamarádské pošťuchování. 9mm luger, .40 S&W nebo dokonce .45 ACP? Při hledání zastavovacího účinku proti cene a hmotnosti střeliva je věčné hledání kompromisu. Jednoduchá rada není, ale já osobně doporučuji sáhnout po klasice – tedy 9mm luger.
Je to levné střelivo (na konci roku 2017 se cena za kus pohybovala kolem 5,30 Kč) s rozumným výkonem a zároveň střelba z „devítky“ je prostě příjemná. Pochopitelně rána z „magnumu“ zastaví útočníka i v případě, že se netrefíte (útočník se leknutím podělá 🙂 ), ale cena a konfort střelby je ve srování s 9mm ráží někde jinde. A že na střelnici budete muset chodit často, o tom není sporu. Každou činnost je potřeba pravidelně cvičit a ani střelba není vyjímkou. Proto i cena střeliva hraje určitou roli. Je totiž rozdíl na jeden výstřel zaplatit pět nebo dvacet korun.
Kapacita zásobníku
Zde logicky platí „čím více, tím lépe„. Jenže narážíme na to, že čím menší zbraň, tím menší kapacita zásobníku. Jak prosté. Tato nevýhoda se dá částečně eliminovat náhradním zásobníkem, který koneckonců doporučuji nosit vždy nezávisle na kapacitě zásobníku. Ale o tom proč až příště. Například můj kompaktní Glock 19 má patnáctiranný zásobník, což považuji za dostatečnou kapacitu. V kombinaci s náhradním zásobníkem v kapse nebo na opasku to znamená 30 ran. Glock 42 pak má v zásobníku jen 6 nábojů. Tady je naprosto nepostradatelný náhradní zásobník! Výhodou pistole však je, že přebití je zde otázkou maximálně dvou sekund.
Přesnost
Přesnost střelby je primárně dána střelcem. I se špatnou pistolí může dobrý střelec střílet přesně. Ale je dobré tomu jít trochu naproti a vybrat si zbraň ze které bude střelba snažší. Obecně je to tak, že s větší zbraní budete střílet lépe díky kvalitnějšímu úchopu, délce hlavně a obyčejně lepším mířidlům, kterými jsou zpravidla větší modely osazeny.
Co se přesnosti týče, zde je potřeba si uvědomit, že zbraň vám prostě musí sedět do ruky. S velkou zbraní, která má širokou pažbu, prostě např. žena s menší rukou nebude schopná přesně střílet, protože ji jednoduše neudrží. Proto je nutné si před vlastní koupí zbraň osahat. Vyzkoušet si celou řadu zbraní.
Spolehlivost
Obecně lze říct, že moderní pistole od renomovaných světových výrobců jsou dostatečně spolehlivé a kvalitní. Mezi špičku osobně řadím pistole od ČZ, Glock, S&W nebo Sig Sauer. Pokud byste chtěli moje doporučení, je to ČZ nebo Glock. U nás jsou rozšířené a není problém se servisem nebo nákupem náhradních dílů.
Se spolehlivostí se pojí i bezpečnost. Opět platí, že u moderních zbraní je nechtěný výstřel prakticky nemožný, ale nedávná aféra pistolí značky Sig Sauer model 320, který měl kritickou konstrukční vadu, která mohla při pádu zbraně způsobit nechtěný výstřel, ukazuje, že stále je potřeba být opatrný.
Obecně bych se vyhnul zbraním, které mají „novou, převratnou a inovativní konstrukci“ spoušťového ústrojí. Osobně sázím spíš na prověřené konstrukce.
Plastová pistole?
„Jako vážně? Pistole ze stejného materiálu jako je PET lahev?“
Rámy moderních pistolí se z velké části vyrábějí z plastových polymerů, které mohou na první pohled vypadat minimálně divně. Ale nenechte se mýlit! Má to celou řadu výhod a vy se nemusíte bát, že byste kupovali něco méněcenného.
Tou hlavní je snížení celkové hmotnosti zbraně. Když porovnám celokovovou pistoli ČZ75 a „plastový“ Glock 17, hnostnost bude minimálně o třetinu nižší (1,12kg vs. 710g). Ale hmotnost neni jedinou výhodou. Dašími výhodami jsou například snažší údržba, lepší čištění nebo menší náchylnost ke korozi.
Co si tedy vybrat?
Nejprve jděte na střelnici! Řada z nich umožňuje si zapůjčit řadu zbraní a vyzkoušet si je. Vyzkoušejte jich co nejvíce, protože osobní zkušenost je nepřenositelná.
Vyzkoušejte také možnost vyzkoušet různé velikosti zbraní – od full-size až po sub-compacty. Je potřeba, abyste dokazali rozpoznat rozdíl mezi střelbou ze soutěžní pistole obřích rozměru a miminkovské verze. A vyzkoušením myslím vystřelit alespoň 50, ale lépe 100 ran z každé pistole. Pak budete schopni se kvalifikovaně rozhodnout.
Které zbraně určitě vyzkoušet?
Určitě si vyzkoušejte Glock 19, ČZ P-10C, Glock 26 a Sig Sauer P229. Všechny to jsou výborné a spolehlivé zbraně, které vás určitě nezklamou.
Ke zbrani si nezapomeňte koupit i kvalitní opasek a kydexové pouzdro, ale o tom bude následující článek.
Pokud plánujete pořízení zbrojního průkazu, připravte se snadno pomocí mé aplikace pro trénink testových otázek, kterou naleznete na iTunes.
Comments
8 komentářů: „Výběr první střelné zbraně pro sebeobranu“
Atraktivna moznost je momentalne SigSauer P365. Ma v podstate rovnaku velkost ako Glock 43X ale ma 10+1 nabojov oproti 6+1 u Glocka.
Jeho mínusy jsou ovšem – množství doplňků na našem trhu, servis, dostupnost náhradních dílů, životnost, spolehlivost, cena.
A mimochodem 43|X má taky 10, 6 má klasická 43.
Glock G43X ná kapacitu zásobníku 10, ne 6 🙂
No… Tak já se pokusím, i když mi je jasné, že budu zadupán do země uvést pár výhod revolveru. Této pro většinu jedinců přežité archaické konstrukce zbraně. Jednak, pokud nejsem zásahovka, nebo obchodník s narkotiky, zbraněmi či bílým masem, tak se domnívám, že mi stačí pět patron až až. Ostatně statistiky uvádějí průměrně pět výstřelů při přestřelkách DOHROMADY. Jednoduchost konstrukce revolveru je naopak výhodou spolu s DA režimem – náboj v „komoře“. Peacemakera si na obranu asi nikdo opravdu nepořídí, i když ať si na youtube lidé najdou westernové střelce co s touto zbraní dokáží… Většina nosičů pistole, co jsem zaznamenal, nenosí náboj v komoře. Seklou hilznu ve vyhazovacím okénku zažil asi každej, zvláště u subkompaktních pistolí, které si na nošenku koupí nakonec většina. A už vidím, jak pod stressem bude tohle běžný nosič řešit. A ještě něco, rozhodně budu polemizovat nad nepřesnou zbraní. Dobrá zbraň špatnému střelci nepomůže, ale špatná zbraň dobrému střelci uškodí. Nakonec je nejlepší prevence, tedy nechodit Sherwoodem s igelitkou peněz vo půlnoci. V ostatním v článku víceméně souhlas.
Zdravím, docela souhlasím. Sice sám budu pořizovat P10 C nebo S (ještě jsem se k Sku nedostal na žádné střelnici), ale výhody revolveru bych nezmenšoval. Další mi výhodami jsou: možnost střelby z kapsy (v případě pocket carry), relativně malá délka rukojeti i hlavně. nebetyčná spolehlivost v porovnání s poloautomaty a mnohem menší riziko op (průstřelu). V neposlední řadě je to zbraň lépe koncipovaná pro přesnou střelbu jednou rukou.
A co treba Ruger SR9C? Dva zásobníky na 10 a 17 nábojů, s malým se schová i v těsném saku a s Black Mambou je opravdu „hodnej“.
čau lidi. sice je to starší ale něco bych rád přihodil do Mlýnu i já.
Se zbraněmi jsem vyrůstal a už ve svých 6 letech jsem střílel na policejní střelnicy se zbraněmi cz 75, glock, colt, a ještě pár dalšími než bych vyjmenoval nedostal bych se k jádru pudla za tu dobu 27 let co trávím se zbraněmi je za mne top CZ 75 z několika důvodů: kvalita, spolehlivost , výdrž, a pojistka proti nechtěnému výstřelu kterou u glocku nenajdete a spousta z těch co se připravují na ZP a stříleli jen s Glockem u zkoušek vyletěla jen pro to že komisař po nich chtěl aby zajistily zbrań.Nehledě na to můžete říci že novější cz jsou dobré nic nenamítám ale mám po otci cz 75 a sám jsem si pořídil také tento typ zbraně. A ta po otci mám 30 let a stále chodí jako nová bez oprav úprav a poškození.
A jako libůstku mám Wlather ppk ano Nostalgie ala James bond lehká a výborná pro denodenní skryté nošení s dostatečným množstvím nábojů v zásobníku+1 rezervní.K revolverům- nazval bych to těžkým nemotorným těžítkem kolem 1.5 kg -2 kg, pro skryté nošení nevhodný z důvodu jak se již někdo zmínil je ten buben.
A sám jsem viděl již několik popraskaných bubínků nebudu zde zmińovat výrobce aby někdo nemohl říci že chci poškozovat nějakou značku.A nakonec dodám dělám u ochrany osob a majetku a vím že z 98% krizových případů zbraň ani nevytáhnete ale proto je to Z jako záloha když vše ostatní selže.
díky a jen dodám že s kamarádem který vlastní revolver jsme na střelnici zkoušeli rychlost a pohotovost dané zbraně vs mé pistole a sám si po této zkušenosti pořídil pistoli a revolver nosí už jen na střelnicy.
Leave a Reply