Snězte žábu aneb dělejte ty nejdůležitější úkoly ráno

Jedna z vynikajicích knížek o produktivitě se jmenuje Eat That Frog od Briana Tracyho. Hlavní myšlenka téhle knížky je, že ty nejdůležitější úkoly  by měly být řešeny hned jako první věc, kterou se ráno rozhodneme udělat, protože zbytek dne se pak bude jevit jako snadný. Brian Tracy tuhle činnost ve své knize nazývá „snězení žáby“ (ating your frog), k čemu, podle svých slov, došel tak, že „pokud první věcí, kterou ráno uděláte, bude snězení živé žáby, zbytek dne budete trávit s vědomím, že s největší pravděpodobností již máte za sebou tu nejhorší věc, která vás tento den mohla potkat.“

Vaše „žába“ je ten nejdůležitější a možná i nejkomplikovanější úkol, který musíte vyřešit. Jakmile se zbavíte tohoto úkolu, ty ostatní úkoly bude snadné dokončit. Stejně tak to můžete brát tak, že vaše dnešní práce už je hotová.Brian to celé staví do kontextu boje s prokrastinací. Já osobně jsem si tenhle přístup velmi oblíbil a úspěšně si navykl tuhle metodu využívat. Totiž začít úkolem, který bych s největší pravděpodobnosti odkládal, způsobí, že ty ostatní úkoly, bude jednoduché dokončit, protože v porovnání s tím prvním jsou snadné a jsou tak vlastně za odměnu.

A tuhle metodu můžeme posunout ještě na vyšší úroveň tím, že první věc, kterou bychom měli dělat je ta, která přiblíží k dokončení našeho velkého úkolu nebo dosažení cíle. Brian tento, řekněme rozšířený přístup, stručně ve své knize zmiňuje, ale ze zkušenosti vím, že tenhle přístup je mnohem více zaměřen na plnění úkolů než je jen boj s prokrastinací.

Návyk plnění nejdůležitějšího úkolu jako prvního

Jedná se o velmi jednoduchý návyk, který je však extrémně účinný, pokud jej aplikujete každý den. Pracováním na vašem největším úkolu každý den, nevyhnutelně vede k tomu, že  se dostaví úspěch. Obzvláště, pokud se zaměříte na ty nejdůležitější úkoly a dáte do nich veškerou energii. Ke splnění vašich cílů se pak dostanete mnohem rychleji než čekáte. Tenhle zvyk má totiž řada úspěšných lidí a podle mého názoru tohle je právě ta vlastnost, která je činí úspěšnými. A pracovat dopoledne je pro většinu lidí snadnější zejména z těchto úkolů:

  • V této části dne máte nejvíc energie (zejména pokud jste se dobře vyspali)
  • Jste mnohem méně vyrušováni
  • Jste mnohem více koncentrován

Další výhodou „jezení žáby“ každý den je to, že se prakticky okamžitě zbavíte stresu z nesplněných úkolů a váš mozek se nebude muset zabývat tím, co je nutno ještě během dne zvládnout. Jen si to představte, jak je stresující vědomí, že na konci dne nemáte hotové X, Y a Z, oproti tomu, když jste tyto úkoly splnili už ráno, kdy jste měli ještě spoustu energie a nikdo vás u toho nevyrušoval.

Největším problémem „jezení žády“ má většina lidí v tom, že neumí určit úkol, na který se zaměřit. Abyste to zvládli musíte se naučit definovat vaše cíle. Pár pěkných knížek k tomuto tématu je na amazonu (Goals! a The Power of Story). Já se tomuto tématu budu věnovat v některém z dalších článků. Pro začátek, pokud pracujete v běžné firmě, zkuste se zeptat svého nadřízeného na jaký úkol byste se měli zaměřit. Je důležité uvědomit si, co je vlastně produktivita a jak ji docílit. Produktivním se stanete ve chvíli, kdy svůj čas trávíte na úkolech, které vás posunují směrem ke splnění vámi stanovených cílů.Takže abyste byli produktivní, musíte pracovat na tom, co vede k jakémukoliv cíli v budoucnosti, ideálně v tak, abyste ke splnění cílů spotřebovali co možná nejméně času. Toho docílíte tím, že strávíte váš nejproduktivnější čas plněním právě nejdůležitějších úkolů.

Ráno nemám čas!

Chápu ten problém. Ráno se probudíte v sedm hodin a v devět dorazíte do práce. Kde najít čas na pracování na osobních projektech, které máte naplánovány, když je mám dělat ráno? Řešení je jednoduché, prostě vstávejte dříve. Hromada lidí díky tomu slaví úspěch, a to včetně mě. V jednom z mých připravovaných článků se zabývám ranním vstáváním detailněji. Teď jen v kostce. Ranní vstávání je zvyk stejně jako cokoliv jiného. Začátky bolí, ale když si na to zvyknete, bude to snadné. Uvědomte si, že pokud vstanete jen o hodinu dříve, váš den se okamžitě prodlouží o jednu hodinu, za kterou se dá zvládnout hromada věcí!

Uvědomte si, že vaše investice se ve výsledku násobí. Už Albert Einstein napsal, že „úrok z úroku je tu největší silou ve vesmíru.“ Začněte dne, vstávejte dříve a pracujte hned z rána na nejdůježitějších úkolech a zvládnete i ty největší cíle.

Jak už jsem uvedl, klíčem k tomu, abyste byli schopni vstávat dříve, je rozklíčovat náš spánkový režim. Kolik hodin spánku ve skutečnosti potřebujete? Potřebná doba spánku u dospělého člověka se pohybuje mezo 7-9 hodinami. Naplánujte si svůj čas v posteli podle toho. Řekněme, že chodíváte spát kolem půlnoci, vstáváte v sedm a v práci jste v devět. Zkuste vstát o hodinu dříve, tedy v šest. Aniž bychom snížili dobu našeho spánku, měli bychom být v posteli už v jedenáct. Hodina v noci vám stejně chybět nebude. Sáhněme si do svědomí, jak takový čas obyčejně trávíme. Nebudu daleko od pravdy, když budu hádat televizi, počítačové hry a podobně, že?

Uvedení do praxe

Myšlenka „jezení žáby“ může být aplikována nejen na vaše osobní projekty, ale zejména i práci. Hned, jak přijdete do práce, začněte pracovat na těch nejdůležitějších úkolech. Prostě, jakmile „sníte žáby svých osobních projektů“, je čas udělat to samé i v práci.

Osobně jsem zvyklý pracovat od v režimu 9:00-17:00 a vstávám ráno kolem šesté. V půl sedmé je čas pracovat na svých osobních projektech, večer jsem totiž moc unavený na nich pracovat, a kromě toho mi v tom brání i rodinné důvody, takže ráno, zatímco ostatní spí, já se věnuji svým soukromým projektům. Je to jedno z nejlepších rozhodnutí, které jsem kdy v životě udělal.

Ráno si můžu jít zaběhat, protože se chystám na maraton. To mi zabere tak 50 minut včetně sprchy. Pak se vrhnu na své další osobní aktivity. Může to být cokoliv. Zaplatit účty, zkontrolovat probíhající rekonstrukci domu a zahrady, uklidit garáž. A než dorazím do práce, mám skvělý pocit z toho, že jsem už zvládl udělat hromadu skvělé práce. A protože tento trend nechci pokazit rovnou se vrhám na své žáby v práci a během následujících dvou hodit se soustředím na své největší pracovní úkoly.

Mezitím se přiblíží poledne a s ním čas na oběd s kolegy. A teprve potom si pustím emailový klient a vyřeším kupu e-mailů, které se mi za dopoledne nahromadily. Určitě jste to už slyšeli, ale hlavně nekontrolujte svou e-mailovou schránku hned poté, co dorazíte do práce. Neexistuje lepší zabíječ produktivity než právě toto.

Jak začít

V následující části se podíváme na to, jak začít používat tuto techniku.

1. Sepište seznam úkolů, na které se chystáte během zítřka, a které vedou ke splnění vašich cílů (nejprve se pusťte do soukromých projektů a pak to samé udělejte i pro pracovní část svého života). Zkuste si položit následující otázky:

  • Jaké aktivity mi přinášejí největší užitek?
  • Co mohu udělat pouze já, a pokud to udělám správně, budu cítit velký rozdíl?
  • S činnosti považujete za nejefektivněji strávený čas aby vás posunul nejruchleji k vašim aktuálním cílům?

2. Odpověď na poslední otázku je vaše největší žába. S tímhle úkolem začnete hned zítra ráno.

3. Připravte sami sebe na zítřejší plnění úkolu. Naplánujte si, jakým způsobem splníte tento úkol zítra ráno. Připravte si všechny potřebné nástroje a pomůcky.

Což pro některé úkoly to může znamenat, vstát dříve nebo dorazit do kanceláře o něco dříve. Uděljte to, pokud si myslíte, že se tím zvýší pravděpodobnost, že nebudete ničím a nikým rozptylováni a vy se budete moci plně soustředit na splnění úkolu.

4. Na konci pracovního dne, pokračujte opět od bodu 1. Každý (pracovní) den.

Celé tohle vám zabere maximálně pět minut, ale změní to dramaticky váš život. Zkuste to a dejte vědět, jak vám tahle jednoduchá technika pomohla zvýšit vaši produktivitu.


Categories:


Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..