Situační povědomí

Pokud se rozhodnete nosit střelnou zbraň je, kromě správné a kvalitní výbavy kriticky, důležitá ještě jedna věc. Je to schopnost, která vás uchrání před problémy ještě dříve, než nastanou.

Jedná se o jednu z nejdůležitějších věcí, která vás uchrání před kritickou situací. Schopnost zachovat si chladnou hlavu a nepanikařit vás uchrání před hromadou zbytečného stresování. Se zbraní přichází totiž jistý strach. Strach, že se dostanete do situace, kdy byste se museli aktivně bránit. Jasně, proto jste si tu zbraň pořídili, ale všichni víme, že nejvíc si vlastně přejeme, aby naše pistole nemusela opustit pouzdro jinde než na střelnici.

Možná i proto se vám budou honit hlavou myšlenky typu: Co když na mě čeká za tímhle rohem nějaký zločinec? Co když sem míří banda teroristů? A vás postupně připraví dočista o rozum!

Je potřeba si uvědomit, že nikdo nikdy nemůže být připravený na všechny možnosti , které mohou nastat, protože se může stát cokoliv a vy prostě nemůžete být připraveni na nekonečné množství scénářů. Co ovšem můžeme udělat, abychom byli v rozumné míře dostatečně připraveni, je naučit se vnímat prostor, ve kterém se pohybujete tak, abyste vždy a za všech okolností měli povědomí o svém okolí. Tomu se říká situační povědomí.

Divoká zvěř v přírodě se s tímto instinktem rodí. Zkuste se v lese připlížit na dosah divokému zvířeti. Nepovede se vám to. Mají dokonalý cit, vnímat své okolí. A my ho měli také, jenže jsme ho díky naší civilizaci ztratili.

A proto jej musíme tréninkem opět získat zpět! A dobrou zprávou je, že tento instinkt nebo chcete-li šestý smysl můžeme cvičit neustále a všude.

Nejprve se zamyslete nad tím, jakým způsobem se pohybujete cestou do práce, na nákupy a podobně. S největší pravděpodobností jdete s hlavou skloněnou směrem k mobilnímu telefonu nebo knížce a naprosto ignorujete své okolí. Změňte to! Nechte telefon v kapse a choďte se vztyčenou hlavou. Všímejte si svého okolí. Pozorně sledujte své okolí a snažte si všímat všech detailů kolem sebe, a to nejen před sebou, ale i kolem sebe. Pokud chodíte pravidelně stejnou cestou, snažte se zaznamenat co se změnilo o vaší poslední cesty. Postupně zjistíte, že vnímáte mnohem více detailů, aniž byste se na ně zaměřovali.

Učte se dál. Projelo kolem vás auto? Jakou mělo to auto barvu a zapamatovali jste si alespoň část registrační značky? A co ta paní, co vás minula? Jakou měla barvu kabátu? Kolik jí mohlo být let? Je to výborná hra. Snažte se své okolí vnímat bez přemýšlení, berte to jako automatickou činnost o které nemusíte přemýšlet. Naučte se to a naučíte se předcházet problémům.

O té bandě výrostků, která právě vyhledává rvačku, a kterou byste předtím možná ani nezaznamenali, najednou zaznamenáte na sto metrů a včas přejdete na druhou stranu silnice.

A to vám jednou může zachránit život.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..