Deset chyb při skrytém nošení zbraně

Nikdo z nás není dokonalý. Každý děláme občas chyby, ale z našich chyb bychom se měli umět poučit. Jenže dělání a hlavně opakování chyb při skrytém nošení zbraně může mít velmi závažné důsledky.  Místo toho, abyste se museli učit metodou pokus-omyl, připravil jsem pro vás seznam nejčastějších chyb, kterých se držitelé zbraní dopouštějí. Většiny chyb, které jsou v článku, se postupem času můžete zbavit sami s rostoucími zkušenostmi, ale některé pozoruji na i zkušených a dlouholetých držitelích zbraní, minimálně občas.

Částečně jsem se tohoto tématu dotkl již ve svém předchozím článku o pohodlném životě se zbraní, ale říká se, že opakování je matkou moudrosti.

 1. Nedostatečný trénink

Naše legislativa klade na držitele zbraní celkem tvrdé požadavky a obecně „úmrtnost“ u zkoušek trvale dosahuje kolem 50%. Možná právě proto řada držitelů zbraní nabývá dojmu, že po úspěšném absolvování zkoušek jsou dostatečně zkušení a dalšího výcviku není potřeba, a že bohatě stačí si občas zajít na střelnici.

Je potřeba si uvědomit, že na zkoušce prokazujete maximálně to, že umíte vzít střelnou zbraň do ruky a nezastřelíte při tom sebe a ani nikoho jiného. V žádném případě nejste touto zkouškou (a přípravou na ni) dostatečně kvalifikování na to, abyste byli schopni účinně a zodpovědně bránit sebe a své blízké se střelnou zbraní.

Prostě přípravné kurzy vás připravují na to, abyste zvládli úspěšně složit zkoušku odborné způsobilosti a určitě se nejedná o například kurz obranné střelby.

Získáním zbrojního průkazu to pro vás teprve začíná. Musíte se naučit zautomatizovat si bezpečnou manipulaci se zbraní, naučit se mířit, střílet, zvládat zpětný ráz své zbraně. Měli byste strávit hromadu hodin tzv. „sušením“, tedy nácvikem manipulace s nenabitou zbraní a určitě se svěřit do rukou odborníků na obrannou střelbu, kteří vás naučí vše důležité.

A ani to není konec. Cvik je potřeba pravidelným tréninkem rozvíjet a udržovat si získané znalosti a zkušenosti.

Jednou někdo řekl obrovskou pravdu:

Každý den se zlepšujete nebo zhoršujete…Ale nikdy nezůstanete stejný.

2. Špatně skrytá zbraň

Zbraň nebo její část, která rýsuje pod oblečením (tzv. printing), bývá častou chybou. To, že jste si toho nevšimli, znamená, že nemáte dostatečně vycvičené oko. Ale vězte, že po čase si takových věcí začnete všímat a budete se divit. Na druhou stranu je zajímavé, že když poprvé začnete nosit svou zbraň, bude se dít pravý opak. Panicky se budete kontrolovat, aby ani náznakem nebylo vidět, že máte na sobě zbraň, ale po čase, kdy budete nosit každý den svou zbraň několik let, tato obava vyprchá. Přitom kontrola sebe sama v zrcadle, kdy se ujistíte, že zbraň není opravdu vidět, zabere jen pár sekund.

A i když je smutným faktem, že řada lidí na to vysloveně kašle, nedělejte to také. Opravdu vám to nestojí za to, aby někdo, stojící za vámi ve frontě, začal ječet na celé kolo: „má zbraň!!!“ A to celé jen proto, že jste si vzali o dvě čísla menší triko. Na druhou stranu, někteří držitelé jsou naopak extrémně opatrní, aby ani pod mikroskopem nebyla vidět žádná známka, že máte svou zbraň při sobě. Pamatujte, že i přesto, co jsem uvedl, není konec světa, když se pod trikem nenápadně rýsuje hrana pažby vaší pistole. V žádném případě se nejedá o porušení našeho zákona a proto není panika na místě.

Celé to je prostě o tom, že před odchodem z domu se prohlédněte v zrcadle, že je vše v pořádku a pak v klidu vyražte. Je to takový dobrý zvyk, který byste si měli zažít.

3. Používání levného pouzdra

Nejde ani tak o to, že byste měli kupovat nejdražší pouzdra na trhu, ale spíš o tom, abyste se zamysleli nad tím, co kupujete. Je faktem, že univerzální látkové pouzdro za 100,- Kč pravděpodobně nebude tou nejlepší volbou. Na trhu najdete spoustu kvalitních a bezpečných pouzder za rozumnou cenu, ale stejně tak předražené šmejdy. Při výběru vhodného pouzdra byste měli mít na paměti, že by měl pevně držet naši zbraň na místě a být dostatečně pohodlný pro trvalé nošení. Zeptejte se zkušenějších kolegů, kolik si koupili pouzder a kolik mají zbraní. Budete překvapení, kolik jich doma mají v porovnání s počtem střelných zbraní. Důvodem je několik skutečností. Za prvé teprve po čase zjistíte, jak moc nvám konkrétní typ pouzdra vyhovuje. Pokud vyberete špatně, koupíte si jiný, lepší a ten starý hodíte do šuplíku. Proto se i vy nebojte expermentovat a vy nevyhovující vyřaďtě. Pamatujte, že výhody kvalitního, bezpečného a pohodlného pouzdra násobně převyšují náklady na jeho pořízení.

Upřímně se občas podivuji nad tím, že střelci jsou ochotni investovat desítky tisíc do své zbraně, ale na kvalitním vybavení pak zbytečně šetří. Smiřte se s tím, že za pouzdro zaplatíte i 10% ceny z pistole, ale je to cena, kterou musíte být připraveni zaplatit-jde o vaše pohodlí a zdraví! Výběr vybavení není rychlá záležitost a připravde se na dlouhé experimetování, než si vyberete tak, abyste byli spokojeni.

4. Nevhodné oblečení

Existují dva rúzné pohledy na tuto chybu. Ten první spočívá ve špatné volbě oblečení, které pak vede k nedostatečnému skrytí zbraně. To, že nosíte zbraň, neznamená, že byste byli nadosmrti odsouzeni k nošení dlouhých havajských košilí a kalhot o pět čísel větších. Stále se můžete oblékat tak, jak jste byli zvyklí, pouze musíte být opatrni, aby vaše vrstvy oblečení dostatečně překryly zbraň , kterou nosíte. S trochou experimentování určitě najdete kombinaci oblečení, které sedne vašemu stylu oblékání a zároveň spolehlivě ukryje vaší střelnou zbraň.

Druhá chyba, kterou můžete př svém oblékání udělat, je kompletní změna oblékání do tak zvaného tacti-cool stylu.

Chodit po městě v maskáčích s taktickou vestou křičí na celé okolí: „Pozor na mě! Jsem militantní šílenec!“ Smyslem maskáčů je o tom, abyste nebyli vidět. V lese, na poušti nebo v zasněžené krajině. Ve městě vás maskáče prostě neschovají, naopak budete svítit jako maják.

Myšlenka skrytého nošení je ta, aby nikdo netušil, že nosíte zbraň. Ne, abyste to hlásili světu už jen svým oděvem.

Malá drobnost: tmavé trika nebo košile ukryjí vaši zbraň lépe než svétlé svršky.

5. Osahávání a kontrolování zbraně

Tenhle zlozvyk je nejčastější u těch, kteří právě začali nosit zbraň. Je to pro mě nové a necítí se komfortně, proto pravidelně kontrolují své pouzdro „nenápadným“ dotykem, jestli jejich zbraň je stále tak, kam ji uložili.

Pokud však používáte kvalitní pouzdro a kvalitní opasek, není možné, aby vám zbraň někam sama utekla! Prostě jste ráno vstali, vyndali zbraň (ideálně) z trezoru, nabili a vložili do pouzdra. A tam zůstane až do chvíle, kdy půjdete spát.  Dobrou zprávou je to, že pokud budete vědět, že tohle děláte (třeba i díky tomuto článku) a získáte časem více zkušeností, tenhle zlozvyk sám  zmizí.

6. Používání jiného střeliva pro sebeobranu než na trénink

Střelivo není levná věc. Často střelci používají na trénink na střelnici jiné, levnější, střelivo než pro běžné nošení pro sebeobranu. Jenže není horší chvíle než v okamžiku, kdy se musíte bránit, abyste zjistili, že vaše zbraň „nemá ráda“ právě tohle střelivo.

Vždy trénujte se střelivem, kterým nabíjíte vaši zbraň pro sebeobranu. Jasně, možná je to dražší, ale stojí to za to, abyste měli jistotu, že v kritické situaci se můžete na svou zbraň a střelivo spolehnout.

7. Upravování se na veřejnosti

Proti osahávání zbraně a kontrolování, že tam stále je, tenhle zlozvyk přichází zejména v situacích, kdy vaše pouzdro nedrží dostatečně pevně na místě, máte na sobe nepadnoucí oblečení, popřípadě nosíte nekvalitní opasek.  A nebo kombinace všeho. Pak se totiž snadno stane to, že se pouzdro se zbraní nějakým způsobem posune a vy ho budete potřebovat usadit zpět na místo. Jenže dělat to na veřejnosti není nejlepší nápad. Takové upravování a nastavování celkem přiláká pozornost, o kterou určitě nestojíte.

Takže pokud se vám něco takového stane, zalezte si někam, kde nebude na vás vidět. Kabinka toalet nebo převlékací kabinka v obchoďáku je určitě dobrou volbou. Dejte si ale pozor, aby tam nebyly bezpečnostní kamery a byli jste skryti před nepovolanými zraky.

A hned druhý den vyřešte příčinu. Kupte si pořádný pásek, pouzdro nebo lépe padnoucí oblečení!

8. Občasné nošení zbraně

Svou zbraň byste měli nosi konzistentně a určitě není rozumné nosit zbraň jen občas. Je to stejné jako s bezpečnostním pasem v autě. Ten také nezapínate jen když si myslíte, že by se mohlo něco stát, ale zapnete si jej vždy než někam vyjedete (tedy aspoň si to myslím).

A stejný přístup byste měli aplikovat na váš způsob nošení zbraně. Prostě nikdy nevíte, kdy budete svou zbraň potřebovat. A je úplně jedno, jestli pojedete do vyhlášené no-go zóny nebo přes ulici koupit rohlíky.

Nehoda se prostě může stát kdykoliv a kdekoliv a proto je dobré být vždy připraven.

9. Neznáte zákony

Neznalost zákona neomlouvá. A v případě zbraní to platí dvojnásobně. Znejte své práva, ale zejména povinnosti! Zbraně jsou silně regulovanou oblastí, a přesto, že považuji naši zbraňovou legislativu za nejlepší na světě, stále klade na držitele legálních zbraní řadu povinností.

Není nic hloupějšího, než si nechat propadnout zbrojní průkaz jen proto, že jste zapomněli jit včas na zdravotní prohlídku nebo zapomenout v batohu střelivo s kterým právě míříte na letiště.

Naštěstí naprostá většina držitelů zbrojního průkazu je zodpovědná a obecně patří mezi nejslušnější občany naší země.

10. Máte špatný mindset

Jak jsem uvedl v předchozím odstavci, většina držitelů střelných zbraní jsou extrémně zodpovědní a obyčejně se chovají tak, že udělají vše, co je v jejich silách, aby se vyhnuli za každou cenu konfliktu. Pokud ale dojde k situaci, že nebudou mít jinou možnost než se bránit, jsou připraveni jejich zbraň použít pro obranu svou a svých blízkých. To je ten správný přístup, který by měl mít každý legální držitel střelné zbraně. Velkou chybou je pak to, když fakt, že máte u sebe legálně drženou zbraň, by u vás vyvolal pocit, že máte právo rešit problém jeho eskalací právě proto, že máte zbraň. Uvědomte si, že vaše zbraň vám nedává právo vyhledávat konflikty a hrát si na hrdiny. Ve skutečnosti byste se měli chovat právě naopak. I když (nebo právě proto), že máte zbraň musíte udělat vše pro to, abyste se konfliktu vyhnuli.

Když prostě vyjdete ze dveří svého domu, chovejte se jako zodpovědná a zákonů dbalá osoba, která žije svůj normální život a to poslední, co by chtěla, je použít svou zbraň za účelem sebeobrany. A pokud dojde k nejhoršímu, vy, policie i soudy si musejí být naprosto jistí, že nebyla žádná jiná možnost než použití střelné zbraně. Bez jediné pochybnosti.

Při psaní článku jsem vycházel z anglického originálu: http://concealednation.org/2014/07/10-common-concealed-carry-mistakes/


Categories:

,

Tags:


Comments

9 komentářů: „Deset chyb při skrytém nošení zbraně“

  1. Petr avatar
    Petr

    Bylo by slušné říci, že se jedná pouze o překlad článku z roku 2014 a uvést zdroj, když už nejste schopen napsat vlastní názor. Zvlášť. pokud tweetujete, že jste mile překvapen rekordní návštěvností blogu díky „vašemu článku“. Bohužel vás zklamu. Váš článek byl sdílen na rozsáhlé uzavřené střelecké FB skupině a sklidil jste vlnu posměchu, proto ta návštěvnost. Designově to tu máte hezké, obsahově bohužel ubohé plagiátorství. Navíc i ten překlad je dosti bez citu pro češtinu. Originál článku: http://concealednation.org/2014/07/10-common-concealed-carry-mistakes/

    1. Jiří Kratochvíl avatar
      Jiří Kratochvíl

      Zdravím Vás Petře, děkuji za zpětnou vazbu a vysvětlení onoho (pro mě překvapivého nárůstu návštěvnosti). Vězte, že můj blog, na který píšu pouze pro svou potěchu (bez nároku na honorář a bez reklam) a primárně slouží jako můj kanál pro mé známé v mém okolí. I z tohoto důvodu mě neprve vyděsil takový nárůst návštěvnosti, kdy se mi hlavou honilo, jestli na mě někdo páchá útok typu DoS, a pak celkem mile překvapil. Vzhledem k tomu, že návštěvnost plynula primárně z FCB, a pak také z Twitteru, očekával jsem, že článek zaujal. A jak to tak vypadá, tak nejspíše nejvíce zaujal vaši „uzavřenou střeleckou skupinu“, kde jsem sklidil dostatečnou vlnu posměchu. Škoda, že nejste dostatečně konkrétní v tom, jestli je to kvůli onomu domnělému plagiátorství nebo nesouhlasíte z žádným z mých článků, které jsem na svém blogu publikoval.

      K tomu plagiátorství – vězte, že ve svých tématech, mám řadu námětů – někdy to probíhá i tak, že čtu nějaký článek na webu a řeknu si, že tohle téma by stálo za to nějak rozepsat nebo jen transponovat z (většinou U.S. světa) do našeho, českého, rybníčku. Zaznamenám si téma (někdy jen nadpis, někdy i osnovu, někdy originální znění). A pak, když je nálada a čas, se do toho pustím. Nejinak to bylo v případě tohoto článku. Koncept jsem si uložil v létě 2015 do svého poznámkového bloku a zapomněl na to. Teprve teď, kdy jsem na popud svých známých začal publikovat své články veřejně, jsem vydal i tento. Zdroj už jsem neměl a vzhledem k tomu, že článek jsem z velké časti přepsal, jsem to nepovažoval za nutné (opět-můj blog měl návštěvnost max nizké stovky návštěvníku v den publikace článku, jinak víceméně jednotky). Každopádně uznávám, že zdroj je vhodné uvádět a děkuji za link – doplním ho.

      Věřím tomu, že když jste obsah mého blogu označil za „ubohý plagiát“, určitě doložíte i ostatní odkazy na publikované články, zatím totiž jsem si naivně myslel, že jsem je psal já, a že vycházejí z mých, ne krátkých, zkušeností.

      Mám totiž takový hloupý zvyk – pomáhat lidem zlepšovat se v oblastech, kterým rozumím. Možná právě proto přednáším na spoustě akcích a konferencích (a to jak v čechách, tak i ve spojených státech), vedu kurzy a v neposlední řadě snažím se publikovat na webu. To vše bez nároku na honorář a ve svém volném čase. A tohle není nic jiného – vidím, že je poptávka po nějakém tématu? Proč nepřispět svou troškou do mlýna? Vaše „uzavřená skupina na (můjtybože) Facebooku“, je jistě velkou autoritou, tak snad nějakou vlnu posměchu za chybějící odkaz přežiju.

  2. rafael avatar
    rafael

    Určitě se tady vše řečené zakládá na zkušenostech a pravdě. Ale !!! Jeví se to, jako zbytečný humbuk. Po nástupu na vojnu každý branec absolvoval seznámení s osobní zbraní a jejím fungováním. Celé to netrvalo ani dvě hodiny, včetně rozborek a sborek. Právní povědomí je určitě důležitá věc, ale současné podmínky pro získání ZP mě přijdou, jako velice výnosný byznys. A navíc, mám asi hříšný názor – chlap, který prošel dva roky vojny a vystřídal x různých zbraní, tak by měl dostat ZP automaticky. (pokud není magor) Pak by ale neměl být uschopněn ani v ozbrojených složkách. Nějak to jde všechno proti sobě !!! Či se mě to jen zdá ???

    1. Jiří Kratochvíl avatar
      Jiří Kratochvíl

      Rafael: Zajímavý pohled – na druhou stranu na vojně (pokud se bavíme o ZVS) jsme byli se střelivem vždy pod trvalým dozorem velitele.

      Podle mě je opravdu něco jiného vojna a nošení zbraně na veřejnosti, její vlastní uchovávání mimo zbrojní sklady atd.

      Současná legislativa mi přijde ok – zejména premisa „must issue“ – tedy pokud splním vše potřebné, policie ZP musí vydat. Jediné, s čím si nevím rady, jsou povinně-nepovinně psychologické vyšetření. Podle mě naprosto k ničemu a jen tahají peníze z žadatelů. Ale to už je jiný příběh.

    2. Martin Tauš avatar
      Martin Tauš

      Musím vás zklamat. Pro drtivou většinu vojáků základní služby to byl ztracený čas, a pokud nebudu počítat těžkou techniku, rozhodně nevystřídali x zbraní, a zhusta toho ani moc nenastříleli. Já na střelnici dám desetinásobek toho, co jsem nastřílel na vojně. Výjimkou je můj kamarád, který ve střelbě reprezentoval svůj útvar. A ta manipulace, ta vychází z vojenských předpisů, které vycházejí z toho, že voják je debil. Ostatně, ani příslušníci Policie nemají automaticky ZP.

  3. Patrick avatar
    Patrick

    Pěkne sepsané a inspirativní. Za mě palec hore a diky 🙂

  4. eskall avatar
    eskall

    … pôvodne som nechcel, lenže niektoré príspevky sú vkladané len preto, aby vinikol napnutý biceps.
    Iste, plagiátorstvo je nežiaduci jav, najmä v akademických prácach … Či však neuvedenie zdrojov pod článkom šíriacim osvetu a poskytujúcim aspoň základný okruh tém hodných povšimnutia pre začiatočníkov v tak citlivej téme, akou je bezosporu vlastnenie zbrane a jej nosenie na verejnosti, svojimi pozitívami neprevyšuje spomenuté faux pas, je umierneným užívateľom tejto výsady, myslím, vcelku jasné.
    Týmto chcem pozdraviť briskne vnímavého Petra z „rozsáhlé uzavřené střelecké skupiny“ z prostredia výkladnej skrine knihy ksichtov, a položiť mu jednu otázku, „kolik je Ti Petře?“
    V zmysle okrídleného, „opakovanie je matkou múdrosti“ a ľudového „radšej varovať ako banovať“, je podľa mojej mienky, v rámci osvety, dobrý akýkoľvek príspevok rozširujúci obzor poznania začiatočníka, aj napriek tomu, že „sklidí vlnu posměchu“ od „uzavřené FB střelecké skupiny“ !!! A týmto zároveň pozdravujem všetkých „mileniánov“, ktorým pažby ich „bouchaček“ vytláčajú tričká a samozrejme aj tých, ktorí už dávno majú, (na klávesnici počítača), nacvičené tasenie, taktiku …
    … rád by som si, v rámci porovnania odborných skúseností, prečítal niečo aj z ich publikácií …

    … škoda len že tie psychotesty fakt nie sú robené o čosi zodpovednejšie, aby tie primitívne napnuté bicepsy nemali nožnosť ešte aj naťahovať záver a stláčať kohútik …

    1. Ivo Kruntorad avatar
      Ivo Kruntorad

      … škoda len že tie psychotesty fakt nie sú robené o čosi zodpovednejšie, aby tie primitívne napnuté bicepsy nemali nožnosť ešte aj naťahovať záver a stláčať kohútik …
      Můžeš trochu blíže specifikovat koho tím myslíš?

  5. Josef avatar
    Josef

    Díky za Vaši stránku. Chystám se získat ZP, narazil jsem na ni náhodou a pomáhá mi se v problematice orientovat. I Vaše asertivní reakce na příspěvky diskutérů typu „Petr“ mi přijdou poučné – osobně bych měl asi tendenci na útok reagovat méně zdrženlivě než Vy 🙂

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..