Čtyři pravidla bezpečného zacházení se zbraněmi

Říká se, že zbraně jsou nebezpečné a snadno se mohou stát rizikem v nezkušených rukou. Někdo dokonce argumentuje tím, že střelné zbraně nepatří do rukou civilistům, protože nemají dostatečný trénink a mohli by, byť neúmyslně někomu ublížit. Dnes představím čtyři jednoduchá pravidla, jejichž dodržováním zajistíte, že se nic zlého nemůže prakticky stát.

Pokud střelnou zbraň vlastníte nebo ne, tyto čtyři pravidla byste měli dodržovat kdykoliv se ke střelné zbrani dostanete.

Rád a často beru své kamarády a známé na střelnici, abych jim umožnil si vystřelit z celé řady zbraní, které vlastním a mohu jim zapůjčit. Pokaždé, když je beru střílet, vtloukám jim do hlavy tyto čtyři pravidla bezpečného zacházení se zbraní. Pro řadu mých čtenářů to nebude nic nového, ale věřím, že tyto, na zapamatování snadná, pravidla které by měl každý střelec znát a hlavně se jimi řídit.

#1 Chovej se ke zbraním vždy tak, jako by byly nabité

Kdykoliv budete brát střelnou zbraň do ruky, předpokládejte, že je nabitá a může vystřelit. Proto se vždy před zahájením jakékoliv manipulace s ní přesvědčte, že není nabitá. Zkušený a odpovědný držitel zbrojního průkazu to udělá vždy, když zbraň bere do ruky. Dokonce ani například sdělení toho, kdo mi zbraň předává, že není nabitá, nezabrání tomu, abych se o tom přesvědčil.

Není potřeba nikam pospíchat. Těch deset sekund, které prohlídka zbraně zabere, jsou v porovnání s následky nic.

Další věc je, že si nemusíte být stoprocentně jistí, jak se se správně a bezpečně zbraní zachází. Není nic horšího, než se pokoušet vyjmout zásobník, nevědět jak a za zběsilého prozkoumávání této zbraně. Opravdu není ostuda se zeptat jak bezpečně tuto konkrétní zbraň obsluhovat.

#2 Nikdy nemiř na něco, co nejsi připraven zničit

Ať jste kdekoliv, vždy si ujasněte kde je bezpečný prostor před tím, než vyháhnete svou zbraň. Pokud chcete manipulovat se svou zbraní (ať je to kdekoliv) a nejste schopni si ujasnit, kde je bezpečný prostor, zeptejte se vlastníka nemovitosti.

Je naprosto bezpodmínečné, abyste se svou zbraní VŽDY mířili do bezpečného prostoru a nikam jinam. A je úplně jedno, jestli střílíte, přebíjíte, nabíjíte, vybíjíte nebo rozebíráte svou zbraň. Dokonce i při jejím odložení by ústí zbraně stále mělo mířit bezpečným směrem.

Během pohybu by zbraň vždy něla mířit bezpečným směrem nebo do země. Pokud nestřílíte, uložte ji do pouzdra. Tam je jí nejlépe.

#3 Nikdy nepokládej prst na spoušt dokud nejsi připraven vystřelit

V angličtině se v souvislosti s tímto pravidlem používá výraz „trigger finger discipline“ – abych pravdu řekl, nejsem si úplně jist, jak tohle slovní spojení správně přeložit. Možná nějak jako „kázeň prstu na spoušti“? Ale na tom nezáleží. V podstatě tohle pravidlo neznamená nic jiného, než nesahat prstem na spoušť zbraně do chvíle, kdy mám zamířeno a opravdu chci vystřelit.

Je to důležité a upřímně moc nechápu, proč spousta lidí, laiků, automaticky bere zbraň tak, že rovnou pokládají prst na spoušť. A nebo se zaměřte na filmy a seriály. Prakticky všude uvidíte herce-policistu, který prochází nějakou nebezpečnou oblastí a má prst na spoušti. Je to nesmysl, ale hlavně je to nebezpečné! Tak to nedělejte.

Vás prst je v podstatě pojistka před nechtěným výstřelem, protože moderní zbraně jsou konstruovány právě tak, aby za žádných okolnosti nevystřelily bez stisknutí spouště.

Kam tedy správně s tím zpropadeným ukazovákem? Je to snadné. Ve chvíli, kdy uchopujete zbraň, mějte napnutý ukazovák tak, aby jste jej za žádných okolností neumístili do prostoru spouště, ale opřeli jej o rám zbraně. Tak, jak je zobrazeno na následujícím obrázku.

Trigger finger discipline

A to samozřejmě platí nejen pro proces uchopení zbraně, ale vždy, když přestanu střílet, prst musí jít mimo prostor spouště. Tedy všechny aktivity mimo střelbu, jako je například nabíjení, přebíjení, vybíjení, řešení závad, přerušení střelby – při všech těchto aktivitách jde prst mimo spoušť.

Časem si tento postup zažijete tak, že nad ním nebudete ani přemýšlet a budete to dělat. Ale než se tak stane, myslete na to a hlavně se tímto pravidlem řiďte.

#4 Vždy musíš vědět na co střílíš a co je za Tvým cílem.

Jste zodpovědný za všechno, co způsobí střela, která vyletěla z vaší zbraně a cestou potkala. Zde platí, že musíte vždy a za všech okolností vědět, co se zachází za vaším cílem a v jeho bezprostředním okolí.

Nezapomeňte, že i v případě nutné obrany, kdy oprávněně zneškodníte útočníka, ale střela proletí skrz jeho tělo a někoho zraní, vy budete souzeni za ublížení na zdraví nebo dokonce životě této, nezůčastněné, osoby. Uvědomte si, z čeho jsou zdi ve vašem domě, protože pokud máte dřevostavbu a příčky ze sádrokartonu, nic a nikdo, co je za takovou zdí není v bezpečí, pokud byste do takové zdi vystřelili!

Další věc je střelba na horizont. Nevidíte za něj a z některých zbraní střela může za takovým horizontem pokračovat několik set metrů nebo dokonce několik kilometrů a po celé délce letu může být smrtelná.

Proto vždy identifikujte cíl a přemýšlejte nad tím, kam vaše střela poletí a jestli nemůže někoho ohrozit.

Bonusové pravidlo: Měj vždy zabezpečené své zbraně před nepovolanými osobami

Naše legislativa umožňuje držení zbraní do počtu dvou kusů prakticky nezabezpečené. Nemusí být v žádném trezoru nebo něčem podobném. Přesto nemohu více doporučit, abyste své zbraně měli za všech okolností pod zámkem nebo pod vaší naprostou kontrolou.

Pokud máte děti, přečtěte si můj předchozí článek o soužití zbraní a dětí v jedné domácnosti. A ačkoliv děti jsou asi nejvíce zranitelné, nezapoměňte na ostatní návštěníky. A to nejen ty, které jste pozvali, ale hlavně ty, které přišli bez pozvání.

Další bezpečnostní doporučení

A nebyl bych to já, kdybych nepřidal pár dalších doporučení a rad 🙂

  • Naučte se bezpečně ovládat vaši zbraň
  • Používejte jen zbraň, která je v bezvadném stavu
  • Používejte správné střelivo, které je určené a schválené pro vaši zbraň
  • Používejte ochranu sluchu a zraku
  • Alkohol nebo drogy a zbraně nepatří k sobě. A ne, ani jedno malý.
  • Stejně jako auto, i vaše zbraň by měla být pravidelně překontrolována odborníkem-puškařem

Categories:


Comments

2 komentáře: „Čtyři pravidla bezpečného zacházení se zbraněmi“

  1. DL avatar
    DL

    Mrzí mě co musím říct, ale tvrzení, že „Naše legislativa umožňuje držení zbraní do počtu dvou kusů prakticky nezabezpečené.“ je zlomyslná pomluva nebo hrubá neinformovanost. Ve skutečnost zákon jasně stanoví, že „držitel těchto zbraní a střeliva povinen vhodně zabezpečit proti zneužití, ztrátě a odcizení.“ Zcela jednoznačně, a v naprostém rozporu s tvým prohlášením, stanoví držiteli zbraň zabezpečit. Nikoliv teoreticky, ale zcela prakticky.

    Zákon říká čeho má být dosaženo a ponechává na držiteli jak to přesně udělá – což ale uloženou povinnost nijak nezmenšuje.

    Takto pojatý zákon není chybný. Naopak. Buďme rádi za každý zákon, který se soustředí na podstatu a cíl, aniž zbytečně buzeruje nadbytečnými příkazy a omezeními jak požadovaného cíle dosáhnout.

    1. Jiri Kratochvil avatar
      Jiri Kratochvil

      Jasne, ale to nikde netvrdim. Co jsem tim myslel je to, ze do dvou kusu neni predepsano, ze zbrane do dvou kusu musi byt pod zamkem.

      Tedy plati, ze DOKUD SE NECO NESTANE, je z pohledu zakona v poradku mit pistole pod polstarem v poradku.

      Nevolam po zprisnovani – vyhovuje mi to tak jak to je.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..